Fronti për Bashkim Europian

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/02/2023

Ruzhdi Matoshi

Politikbërja në Maqedoninë e Veriut shpesh herë ka ngelur në udhëkryq, ka të ja mbajë në momente kruciale?

Sot Maqedonisë së Veriut i duhet lidership dhe opozitar i cili procesin e mbanë në binarë dhe e çon drejt BE-së.

Rëndësia e këtij fronti kauzalitetin e ka në tre shtylla:

– Bërja e projketeve infrastrukturore (Koridori 8, rruga Tetovë – Prizren etj. )
– Hapja e kapitujve, skriningu ( ndëron sjelljen institucionale dhe instalon sistemin e vlerave)
– Antarsim në BE ( Ndryshimet kushtetuese dhe përfundimisht reshtohemi me perendimin)
Fatkeqesia është se gjithë politikanët flasin per këtë kauzë por një pjesë argatin ia bëjnë tjetër kujtë me vetëdije dhe pavetëdije, (interesave Ruse, Sërbe dhe Greke) .

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

menduh thaci

Thaçi: Na duhet mbi 150 mijë vota për Bujarin.

Maksim Dimitrievski

Dimitrievski: Nuk i sulmojmë subjektet politike, zhvillojmë fushatë pozitive

ministria-e-kultures-

3000 punonjës pa paga, protestë para Ministrisë së Kulturës

IMG_1265

Sondazhi i IRI: Serbia aleati më i rëndësishëm për qytetarët maqedonas, Bullgaria, Rusia dhe Kosova shihen si kërcënim

ASH

ASH: Mickoski konfirmoi se po përgatitet një front anti BE dhe NATO

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Edhe 4 ditë deri në përfundim të fushatës për zgjedhjet presidenciale, ja çfarë premtojnë e për çfarë akuzojnë kandidatët

Mickoski

Mickoski premton pajtimin dhe bashkimin kombëtar maqedonas

FILIPCE-768x507-1

Filipçe: VMRO-DPMNE i gënjen qytetarët! Misajllkovski: Jam optimist për zgjidhje më të mirë për BE

fatmir besimi

Besimi: Deri në vitin 2028 paga mesatare 900-1000 euro

INFO

NA NDIQ