Fruta që duhen konsumuar çdo ditë për të mos shtuar në peshë

Picture of ina-online
ina-online

19/06/2024

Benefiti më i madh i të konsumuarit fruta e perime përveçse shëndetit të mirë, është dhe të qenurit në peshën ideale.

Sipas ekspertëve, njeriu duhet të hajë të paktën 5 racione me fruta e perime në ditë.

Më poshtë do rreshtohen produktet të cilat pengojnë shtimin në peshë e që duhen konsumuar çdo ditë.

Boronicat pasi janë të pasura me antioksidantë të fuqishëm që pengojnë shtimin e peshës. Sugjerohet një filxhan i vogël në ditë.

Mollët për shkak se janë të pasura me flavonoidë dhe fibër. Preferohet konsumi me lëkurë për të përfituar sasitë maksimale të fibrës dhe antioksidantëve.

Dardhat sepse të mbajnë të ngopur për shumë gjatë e përmirëson tretjen

Luleshtrydhet, të cilat kanë përmbajtje tëe ngjashme vlerash me boronicat

Specat pasi për shkak të kapsaicinës që ato përmbajnë, inkurajojnë djegien e depozitave yndyrore në organizëm.

TË FUNDIT
4 ditë
Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës
4 ditë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!
7 ditë
Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni
7 ditë
Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!
1 javë
Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit, mjekët rekomandojnë përdorimin e lëngjeve

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

rexhep memedi taravari

Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!

boronica dredheza peme

Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni

mjeke

Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!

Klinika Shkupi Spitali Shkup

Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit, mjekët rekomandojnë përdorimin e lëngjeve

ushqim2-707x383-600x360

Ajo që hamë në të 40-at formon cilësinë e jetës në të 70-at. 5 këshillat

UJI

Sa gota ujë duhet të pini në ditë?!

taravari mjeket

Spitali i Tetovës, prioritet i ministrisë së Shëndetësisë

spitali shqiperi onkologji

Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

INFO

NA NDIQ