Fruti që i sjell përfitime zemrës dhe përmirëson gjumin

Picture of INA
INA

06/07/2023

Një nga frutat më të shijshme të verës, qershitë e kuqe dhe të freskëta kanë veti që i bëjnë ato thelbësore në dietën tonë.

Ato zvogëlojnë inflamacionin, përmirësojnë gjumin, përmirësojnë shëndetin e zemrës dhe përshpejtojnë rikuperimin pas stërvitjes, duke promovuar shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme.

Më poshtë janë të detajuara pesë përfitimet e rëndësishme shëndetësore të qershive.

1. Janë plot me lëndë ushqyese

Të gjitha varietetet e qershive përmbajnë shumë lëndë ushqyese, fibra, vitamina dhe minerale.

Vitamina C është e rëndësishme për forcimin e sistemit imunitar dhe lëkurës, ndërsa kaliumi është thelbësor për muskujt, funksionin nervor dhe rregullimin e presionit të gjakut.

Qershitë janë gjithashtu një burim i mirë i fibrave, të cilat kontribuojnë në funksionin e duhur të tretjes, duke ushqyer sistemin e tretjes me baktere të dobishme të zorrëve dhe duke rritur lëvizshmërinë e zorrëve. Së fundi, ato ofrojnë vitamina të kompleksit B, vitaminë K, mangan, bakër dhe magnez.

2. Janë të pasura me antioksidantë dhe komponime anti-inflamatore

Përqendrimi i lartë i përbërjeve bimore në qershi mund të jetë përgjegjës për përfitimet e shumta shëndetësore të këtij fruti të veçantë.

Në veçanti, përmbajtja e tyre e lartë e antioksidantëve kontribuon në luftën kundër stresit oksidativ, një gjendje e lidhur me shumë sëmundje kronike dhe plakje të parakohshme. Në fakt, një rishikim i studimeve zbuloi se ngrënia e qershive reduktoi në mënyrë efektive inflamacionin në 11 nga 16 studime dhe shënuesit e stresit oksidativ në 8 nga 10 studime.

Qershitë janë gjithashtu të pasura me polifenole, një grup i madh kimikatesh bimore që ndihmojnë në luftimin e dëmtimit qelizor, reduktojnë inflamacionin dhe përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm. Dietat e pasura me polifenole mund të mbrojnë kundër disa gjendjeve kronike, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, diabetin dhe disa lloje të kancerit.

Ato përmbajnë gjithashtu karotenoidë si beta-karoten dhe vitaminë C, të cilat kanë veti anti-inflamatore dhe antioksiduese.

3. Nxisni rikuperimin pas ushtrimeve

Hulumtimet tregojnë se komponimet anti-inflamatore dhe antioksidante në qershi mund të lehtësojnë dhimbjen , dëmtimin dhe inflamacionin e muskujve të shkaktuar nga stërvitja. Në veçanti, qershitë janë zbuluar se përshpejtojnë rikuperimin e muskujve, zvogëlojnë dhimbjen dhe parandalojnë humbjen e forcës tek atletët si çiklistët dhe vrapuesit maratonë.

Për më tepër, disa prova sugjerojnë se qershitë mund të përmirësojnë performancën e ushtrimeve. Një studim i 27 vrapuesve të qëndrueshmërisë tregoi se ata që konsumonin 480 mg qershi çdo ditë për 10 ditë para një maratonë arritën një kohë mesatare 13% më të shpejtë dhe përjetuan më pak dhimbje muskulore sesa grupi i placebo.

Edhe pse shumica e studimeve hetojnë lidhjet midis qershive dhe atletëve profesionistë, nga frutat mund të përfitojnë edhe njerëzit e zakonshëm. Në një studim me 20 gra aktive, u tregua se ato që konsumuan 60 ml lëng qershie dy herë në ditë për tetë ditë, u rikuperuan më shpejt dhe kishin më pak dëmtime dhe dhimbje muskulore pas përfundimit të stërvitjeve të përsëritura, krahasuar me grupin placebo.

Megjithëse premtuese, megjithatë, këto gjetje janë të paqarta se sa fruta të freskëta duhet të konsumoni për të përfituar nga këto rezultate.

4. Ato përfitojnë shëndetin e zemrës

Rritja e konsumit tuaj të frutave të pasura me lëndë ushqyese si qershitë mund të provojë të jetë një…mënyrë e shijshme për të mbrojtur zemrën tuaj, pasi shumë studime tregojnë se dietat e pasura me fruta lidhen me një rrezik të reduktuar të sëmundjeve të zemrës.

Qershitë janë veçanërisht të dobishme në këtë drejtim, pasi ato janë të pasura me lëndë ushqyese dhe përbërës të njohur për promovimin e shëndetit të zemrës, duke përfshirë kaliumin dhe polifenolet antioksidantë.

Vetëm 154 gramë qershi ofrojnë 10% të vlerës së rekomanduar ditore për kalium – një mineral i nevojshëm për ruajtjen e shëndetit të zemrës dhe rrahjet normale të zemrës, duke ndihmuar gjithashtu në largimin e natriumit të tepërt nga trupi, duke rregulluar kështu presionin e gjakut . Kjo është arsyeja pse, në fund të fundit, marrja më e lartë e kaliumit është lidhur me një rrezik të reduktuar të sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru.

Veç kësaj, qershitë janë të pasura me antioksidantë të fuqishëm, si antocianinet, flavonolet dhe katekinat, të cilat e mbajnë zemrën të shëndetshme duke mbrojtur kundër dëmtimit të qelizave dhe duke reduktuar inflamacionin. Në fakt, në një studim me 84,158 njerëz , u zbulua se një konsum më i lartë i polifenoleve të tilla shoqërohej me një reduktim të ndjeshëm të rrezikut të sëmundjeve të zemrës gjatë pesë viteve.

5. Përmirësojnë cilësinë e gjumit

Përfitimet e qershive për sa i përket përmirësimit të gjumit mund t’i atribuohen përmbajtjes së tyre të lartë të përbërjeve bimore. Përveç kësaj, qershitë përmbajnë melatonin, një substancë që ndihmon në rregullimin e ciklit të gjumit.

Një studim i 20 njerëzve tregoi se ata që konsumuan qershi për shtatë ditë përjetuan rritje të konsiderueshme të niveleve të melatoninës, kohëzgjatjes dhe cilësisë së gjumit.

Në mënyrë të ngjashme, një studim dy-javor me të moshuarit pagjumësia zbuloi se pirja e 240 ml lëng qershie para gjumit rriti kohëzgjatjen e gjumit me 84 minuta. Duhet të theksohet, megjithatë, se këto studime përdorën produkte të koncentruar të lëngjeve, kështu që është e paqartë nëse frutat e freskëta do të kenë të njëjtin efekt. Kjo është arsyeja pse nevojiten më shumë studime që shkencëtarët të kuptojnë më mirë se si ngrënia e qershive mund të përfitojë nga gjumi.

TË FUNDIT
23 orë
Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës
1 ditë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!
4 ditë
Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni
4 ditë
Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!
6 ditë
Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit, mjekët rekomandojnë përdorimin e lëngjeve

ME TE LEXUARA

1 ditë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!
23 orë
Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

LEXO MË SHUMË

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

rexhep memedi taravari

Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!

boronica dredheza peme

Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni

mjeke

Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!

Klinika Shkupi Spitali Shkup

Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit, mjekët rekomandojnë përdorimin e lëngjeve

ushqim2-707x383-600x360

Ajo që hamë në të 40-at formon cilësinë e jetës në të 70-at. 5 këshillat

UJI

Sa gota ujë duhet të pini në ditë?!

taravari mjeket

Spitali i Tetovës, prioritet i ministrisë së Shëndetësisë

spitali shqiperi onkologji

Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

INFO

NA NDIQ