Fshati i Buzallkovës së Velesit me mbi 2 mijë banorë, por pa mjek dhe stomatolog

ina-online
ina-online

06/02/2024

Fshati Buzallkovë i banuar me shqiptarë si pjesë e komunës së Velesit nuk ka trajtim mjekësor. Edhe pse jetojnë mbi 2 mijë banorë, ata nuk kanë mjek dhe stomatolog.

Këtë e bën të ditur Hulumtimi i Qendrës për Komunikim Qytetar, ku ka pasqyruar gjendjen e përkujdesjes shëndetësore në vend, përcjell INA.

“Ka vendbanime ku ka popullatë të theksuar, por nuk kanë kuadër mjekësor. Si shembull Buzallkova, ku jetojnë mbi 2 mijë banorë, e që nuk kanë as mjek e as stomatolog. Banorët duhet të udhëtojnë disa kilometra e orë për dhimbje të dhëmbit apo për trajtim tjetër mjekësor”, thotë Qendra për Komunikim Qytetar.

Fshati Buzallkovë gjendet mbi 12 kilometra nga Velesi. Në gjendje jo të mirë dhe me mungesë të stafit mjekësor përballen edhe Krusheva, Vallandova, Kriva Pallanka, etj. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski: Do të anëtarsohem në VMRO-DPMNE nëse do të arrijnë që maqedonasit t’i përfshijnë në Kushtetutën bullgare

IMG_9497

Kongresi i LSDM zyrtarizoi kandidaturën e Pendarovskit për president

IMG_9496

IPIS demanton: Nuk kemi bërë anketë që u shpërnda sot

IMG_9478

Pritja e Taravarit në Strugë në hapjen e shtabit zgjedhor (Video)

IMG_9479

Selimi: Ndihma e shpejt në Shkup për herë të parë me shef shqiptar

David-Philips

Serbët le të shkojnë në Serbi, nëse duan të përdorin dinarin, thotë ish-zyrtari amerikan

fature-market

Disa markete brenda natës i rritën çmimet, ankesa nga qytetarë

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI me kandidatë për deputetë në njësitë 3 dhe 4, ja emrat?

Ilir-Demiri-921x614

Demiri: nuk do të ketë incizime pa radhë, terminet për rezonancë magnetike do të publikohen në “Termini im”

INFO

NA NDIQ