Fshati i Strugës me shtëpi të mbyllura luksoze, gjysma e fshatit është boshatisur

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/02/2022

Edhe banorët e Misllodezhdës së Strugës po ikin nga fshati i tyre, ku për 30 vite me radhë, gati gjysma e fshatit është boshatisur, shkruan Struga Ekspres.

Edhe pse fshati rreth 18 kilometra largë Strugës me një infrastrukturë të rregulluar mirë dhe me një pamje fantastike, ikjen nuk e ndal ndot askush!

Viteve të fundit dhjetra banorë po largohen drejtë perëndimit duke i mbyllur ato shtëpi të bukura dhe të ndërtuara me djersën e ballit,aty ku gjyshërit, stërgjyshërit ndërtuan jetën, familjen,ëndrrat e thurura për një jetë më të mirë, dashurinë për vendlindjen, arsimin.

Struga Ekspres u mirëpritë ngrohtë nga banorët e Misllodezhdës duke na treguar me kënaqësi, shkollën, ambulantën, rrugët kudo të asfaltuara, shtëpitë e mrekulleshme,natyrën e bukur të këtij fshati,dashurinë dhe respektin e banorëve,por kur trajtuam fenomenin e ikjes,eh, kjo ishte plaga e cila na dhemb të gjithëve, banorët thanë se gati gjysma e banorëve të fshatit është larguar dhe dhjetra të tjerë për një kohë të shkurtër janë larguar për në perëndim duke mbyllur shtëpitë e tyre.

Banorët tregojnë se për ikjen e banorëve nga fshati ka shumë faktorë,një jetë më të mirë dhe një mirëqenie më të mirë,edhe pse me mund edhe me sakrificë mund ta arrijmë edhe këtu, thonë banorët.

“Fshati prej 125 shtëpishë, tanimë gati i pêrgjysmuar,kjo është rëndë, apelojmë që banorët të qëndrojnë këtu, ta ndërtojmë të ardhmen së bashku, me mund dhe me sakrificë mund ti arrijmë të gjitha, ikja na ka trokitur në çdo shtëpi, kjo është e tmerrshme, por duhet edhe pushteti qendror të siguroj jetën e banorêve me punêsime dhe mirëqënie më të mirë që mos të ikin banorët, të afërmit tanë, familjarët tanë”, shprehen banorët për Struga Ekspres.

Struga Ekspres

TË FUNDIT
57 minuta
Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara
2 orë
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
3 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
4 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
4 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit
10 orë
Ish-snajperi ushtarak që mban rekordin botëror lëshoi ​​një teori shqetësuese: Sapo pashë foton, e dija
1 ditë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?! (FOTO)
3 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
12 orë
Fredi Beleri del nga burgu për t’u betuar si eurodeputet në Strasburg. Flet për mediat greke
1 ditë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
10 orë
Ageler: SHBA është këtu të ju mbështesë dhe jo të ndërhyjë
1 ditë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
2 orë
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

LEXO MË SHUMË

Arsim sinani

Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

INFO

NA NDIQ