Fshati më i vjetër në Evropë është zbuluar në fund të liqenit të Ohrit

Picture of INA
INA

16/08/2023

Mbetjet e një trashëgimie të rrethuar nga mijëra shtylla druri me thumba si një barrikadë mbrojtëse, e cila supozohet të jetë 8000 vjeçare, u zbuluan nga arkeologët nga Shqipëria dhe Zvicra gjatë hetimeve të tyre në fund të liqenit të Ohrit në anën shqiptare.

Kjo mund të jetë një nga banesat më të hershme të përhershme në Evropë, raportoi Euronews . Arkeologët nuk mund të shpjegojnë arsyen e mbrojtjes së tillë të vendbanimeve. Vendbanimi kishte shtëpi mbi shtylla.

“Ky vendbanim është disa qindra vjet më i vjetër se vendbanimet liqenore të njohura më parë në rajonet mesdhetare dhe alpine. Sipas njohurive tona, është më i vjetri në Evropë”, thotë arkeologu Albert Hafner nga Universiteti Zviceran i Bernës.

Kjo lagje në Lynn është nën hetim për katër vjet. Hulumtimet e tyre të deritanishme kanë treguar se midis 200 dhe 500 njerëz jetonin në vendbanimin e lashtë dhe se ata ndërtonin shtëpi në shtylla mbi sipërfaqen e vetë liqenit ose në zona që përmbyten rregullisht.

Liqeni i Ohrit është një nga liqenet më të vjetër në botë dhe ka ekzistuar për më shumë se një milion vjet. Banorët e lashtë rreth liqenit me siguri merreshin me bujqësi dhe blegtori. “Kemi gjetur fara, bimë dhe kocka të ndryshme nga kafshë të egra dhe shtëpiake”, thotë arkeologu shqiptar Ilir Djepali.

TË FUNDIT
5 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
14 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
14 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
15 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
15 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

ME TE LEXUARA

15 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
14 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
14 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
5 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
16 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
15 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
15 orë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes
15 orë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s
15 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

LEXO MË SHUMË

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

orhan murtezi

Orhan Murtezani ministër për Integrime?

INFO

NA NDIQ