Fshesë në BDI, 11 degë do të zgjedhin kryetar dhe kryesi të re

Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/02/2022

Degët e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) në komunat e Pollogut dhe Shkupit pritet të reformohen me atë që do të zgjedhin kryetarë dhe kryesi me kuadro të rinj, mëson KDP nga burime të larta partiake.

Fshesa e BDI-së do të përfshijë degën e Tetovës, Gostivarit, Tearcës, Zhelinës, Jegunovcës, Bërvenicës, Bogovinës, Vrapçishtit, Çairit, Studeniçanit dhe Sarajit.

Dy zyrtarët e lartë të BDI-së, Izet Mexhiti dhe Ejup Rustemi, mësohet t’ua kenë kumtuar drejtpërdrejtë kryetarëve të degëve lajmin për këto reforma.

Ndryshimet në partinë e Ali Ahmetit i arsyetojnë me reflektimin për rezultatet në zgjedhjet lokale të vitit të kaluar. Edhe pse në disa komuna BDI ka fituar, burimet i thanë KDP se ndryshimet vijnë ose si pasojë e dorëheqjeve ose si nevojë për funksionimin më të mirë të degëve.

Ndryshe, nga 2018 BDI zbatoi një proces të reformave të brendshme duke zgjedhur kryesi të reja në gati të gjithë strukturën horizontale të saj. Pas gati një mandati kjo parti ka vlerësuar se në 11 komunat e lartpërmendura duhet të vijnë fytyra të reja që shpresohet të sjellin rezultate më të mira në zgjedhjet e radhës.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Vucic-Macron

Paralajmërimi i Vuçiqit: Franca do ta shtyjë vendimin e 16 majit

Menduh thaci

Thaҫi: Kurti nuk ka takat t’i ndihmojë shqiptarët e Maqedonisë së Veriut

Bilall-Kasami-1

“Taravari e ka gjithë koaliconin VLEN pas vetes” – Kasami: BDI në dilemë të qëndrojë ose jo mbrapa Bujarit

azilkerkues-1

Të rinjtë të zhgënjyer me programet e kandidatëve për president

flamuri izraelit qeveria

Vetëm një shtetas i Maqedonisë ka kërkuar evakuim nga Izraeli

642c989a-1854-4176-9cae-98cd54b1817d

Izet Mexhiti: Bujar Osmani promotori i “Open Ballkanit” dhe 9 pikëshit anti-Kosovë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nëse i ndajmë qytetarët për shkak të përkatësisë etnike, shteti do të kthehet prapa

ali ahmeti manastir prespe

Evropa është në luftë, Lindja është në luftë” – Ali Ahmeti falënderon liderët e Frontit që u bashkuan

adnan azizi

Azizi nga Zhelina: Ushtarët e UÇK-së janë të zhgënjyer, thonë se “e nisëm luftën për lliri BDI-ja e shndërroi në luftë për LGBDI”

INFO

NA NDIQ