Funerali i ushtarit ukrainas kthehet në tragjedi, 51 të vrarë

INA
INA

06/10/2023

Një varrim për një ushtar ukrainas, i cili ra në krye të detyrës teksa mbronte vendin e tij është kthyer në një masakër. Rusia ndërmori një sulm me raketa duke lënë të vrarë 51 persona në fshatin ukrainas Hroza. Mes viktimave ishte edhe një fëmijë 6-vjeçar.

Kjo është masakra më e rëndë e shkaktuar nga lufta në rajonin e Kharkiv. Sipas burimeve mediave të huaja, në qytetin afër Kupiansk nuk ka objektiva ushtarake në zonë dhe as nuk ka pasur ushtarë të pranishëm.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës fajësoi Rusinë për sulmin dhe tha se nuk kishte objektiva ushtarakë në zonë. Rusia nuk e ka komentuar drejtpërdrejt sulmin. Ushtari ishte varrosur më parë në Dnipro, por të afërmit e tij thanë se donin ta rivarrosnin në fshatin e tij të lindjes.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

biden

A po ndryshon qëndrim SHBA për luftën në Gaza? Biden ‘mesazh’ të fortë Izraelit

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Raportohet për helmimin e gruas së udhëheqësit të inteligjencës së Ukrainës

lavrov

Lavrov: Do të vij në Shkup për takimin e OSBE-së, nëse Bullgaria hap hapësirën ajrore

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Lufta në Ukrainë do të marr fund, zbulon një burim i CIA-s

anijet-det

Cisterna izraelite rrëmbehet në brigjet e Jemenit

wagner rusi

Një mobilizim i dytë? Rusia ka problem me ushtarët në Ukrainë

gomat

Gjermania vendosi: Ndalohen gomat M+S

zelenski

Zelensky kërkon rizgjedhjen, por a mund të votojë Ukraina?

gaza

Pas më shumë se 7 javësh, mbërrijnë kamionët e parë me ndihma në veri të Gazës

INFO

NA NDIQ