Futbolli nuk do jetë më i njëjti! FIFA bën gati ndryshime të reja në rregullor, ja për çfarë bëhet fjalë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2023

Pas këtyre ndryshimeve, futbolli nuk do të jetë i njëjti sport! Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, po shqyrton idenë që në të ardhmen futbolli të luhet me pushime.

Njeriu i parë i futbollit botëror dëshiron të kufizojë humbjen e kohës sepse e konsideron si problemin më të madh për momentin.

Gazeta spanjolle “Marca” shkruan se që në vitin 2024 mund të futet një rregull që koha e rregullt e ndeshjes nuk do të zgjasë. Në të njëjtën kohë, rregulli jashtë loje mund të ndryshohet.

Nga data 30 qershor, çdo festë goli do të përfshihet në kompensimin e kohës, për të shmangur ndërprerjet që ndonjëherë zgjasin më shumë se një minutë gjatë festimeve.

Kur bëhet fjalë për offside, propozuesi kryesor i ndryshimeve është Arsene Wenger, drejtori i zhvillimit të lojërave të FIFA-s. Ai është në favor të lejimit të sulmuesve që të jenë përballë mbrojtësve me një pjesë të trupit.

Gjithashtu shpjegohet saktësisht se çfarë do të thotë kur mbrojtësi kishte kontrollin mbi topin pas së cilës pati një lojë të qëllimshme që përjashtoi pozicionin jashtë loje:

– topi erdhi nga larg dhe lojtari kishte një pamje të qartë

-topi nuk lëviste shpejt

– drejtimi i topit nuk ishte i papritur

– lojtari kishte kohë për të koordinuar lëvizjet e trupit, d.m.th. nuk ishte një shtrirje apo kërcim instinktiv, apo një lëvizje që arrinte kontakt/kontroll të kufizuar

– lëvizja e topit në tokë është më e lehtë se në ajër

Gjithashtu do të futet edhe rregulli “Anti-Emiliano Martinez”. Ajo që ka bërë deri më tani portieri i Argjentinës do të jetë rreptësisht i ndaluar, ndaj gjatë ekzekutimit të penalltisë, portierët nuk duhet të kenë asnjë kontakt me interpretuesin dhe as të prekin shtyllën, traversën apo rrjetën.

TË FUNDIT
50 minuta
Mësohet paga e re e Sylvinhos te Shqipëria, prek milionin
3 orë
Berat Gjimshiti drejt largimit nga Atalanta, milionat e “rrëmbejnë” kapitenin e Kombëtares
6 orë
Struga shënon fitore ndaj Pyunik në raundin e dytë të Conference League
6 orë
Mirlind Daku në formë të mirë, bëhet pjesë e formacionit të javës në Rusi
7 orë
Armando bëhet me ekip të ri, prezantohet te kampionët

ME TE LEXUARA

18 orë
Fitore e madhe e skuadrës shqiptare në Gjeorgji! Triumfoi i parë në Evropë
18 orë
UEFA nuk i ndahet Shqipërisë, kombëtarja dënohet një muaj pas Europianit
17 orë
Pse vetëm një vit kontratë me Shqipërinë, flet për herë të parë Sylvinho
7 orë
250 mijë euro në arkat e Tiranës, portieri i bardhebluve drejt gjigantëve gjermanë
7 orë
Armando bëhet me ekip të ri, prezantohet te kampionët

LEXO MË SHUMË

Sylvinho silvinjo

Mësohet paga e re e Sylvinhos te Shqipëria, prek milionin

berat gjimshiti

Berat Gjimshiti drejt largimit nga Atalanta, milionat e “rrëmbejnë” kapitenin e Kombëtares

struga trim lum

Struga shënon fitore ndaj Pyunik në raundin e dytë të Conference League

mirlind daku

Mirlind Daku në formë të mirë, bëhet pjesë e formacionit të javës në Rusi

armando sadiku

Armando bëhet me ekip të ri, prezantohet te kampionët

Mustafa Abdullahu

250 mijë euro në arkat e Tiranës, portieri i bardhebluve drejt gjigantëve gjermanë

broja sylvinjo silvinjo

Pse vetëm një vit kontratë me Shqipërinë, flet për herë të parë Sylvinho

kombetarja tifozet kuq e zi

UEFA nuk i ndahet Shqipërisë, kombëtarja dënohet një muaj pas Europianit

decic

Fitore e madhe e skuadrës shqiptare në Gjeorgji! Triumfoi i parë në Evropë

INFO

NA NDIQ