Futbollisti i West Ham u bë lojtari i parë që fitoi të gjitha kompeticionet e UEFA-s

Picture of INA
INA

08/06/2023

Emerson Palmieri i West Ham u bë lojtari i parë që fitoi të pesë kompeticionet e UEFA-s pasi ngriti trofeun e Conference League me klubin anglez mbrëmë.

Futbollist italio-brazilian fitoi Europa League me Chelsean në vitin 2019, pasi në finale ishte më i mirë se Arsenali dhe me të njëjtin klub fitoi edhe Champions League në vitin 2021 pas fitores 1-0 ndaj Manchester City-t.

Mes këtyre kompeticioneve, Palmieri fitoi Kampionatin Evropian me kombëtaren italiane, ndërsa mbrëmë West Ham fitoi Conference League me fitoren ndaj Fiorentinës, që do të thotë se ai fitoi absolutisht të gjithë trofetë që luhen nën kujdesin e UEFA-s.
Bëhet fjalë për një futbollist që e ka nisur karrierën në vitin 2011 në skuadrën e Santos, nga e cila ka ardhur te Roma në vitin 2014 dhe ka luajtur në huazim te Palermo. Ai u transferua te Chelsea në vitin 2018, luajti në formë huazimi te Lyon dhe është pjesë e West Ham që nga viti 2022.

Ai bëri debutimin e tij për kombëtaren italiane në vitin 2018, ndërsa më parë ka luajtur për ekipin kadet të Brazilit.

TË FUNDIT
1 orë
Austria merr 3 pikë e para në "Euro 2024", Polonia e vogël pa Lewandowskin…
3 orë
Përmbysje e çmendur në Dyseldorf, Ukraina siguron pikët e para në Euro 2024
3 orë
E shpjegon UEFA: Ja çfarë i duhet Shqipërisë për të kaluar grupin
6 orë
Kontratë 2 vjeçare dhe me opsion rinovimi, Jasir Asani arrin marrëveshjen me ekipin e La Liga
6 orë
Xhaka sfidon gjermanët me një mesazh luftarak!

ME TE LEXUARA

1 ditë
EURO 2024/ Përplasje “gjigantësh” në “Veltnis Arena”, grupet B e C diskutojnë “hesapet” e kualifkimit
23 orë
Spanja kalon në epërsi me autogolin e Calafiorit
6 orë
Lushi: Mirlind Daku duhet të pezullohet, nëse vërtetohet se ka fyer serbët e maqedonët
1 ditë
VIDEO/ Daku shau keq maqedonasit Federata e Futbollit e Maqedonisë reagon: të kërkoj falje
14 orë
UEFA hap hetim disiplinor për Mrilind Dakun

LEXO MË SHUMË

IMG_3458

Austria merr 3 pikë e para në “Euro 2024”, Polonia e vogël pa Lewandowskin…

IMG_3457

Përmbysje e çmendur në Dyseldorf, Ukraina siguron pikët e para në Euro 2024

kombetarja

E shpjegon UEFA: Ja çfarë i duhet Shqipërisë për të kaluar grupin

Jasir Asani

Kontratë 2 vjeçare dhe me opsion rinovimi, Jasir Asani arrin marrëveshjen me ekipin e La Liga

xhaka zvicer

Xhaka sfidon gjermanët me një mesazh luftarak!

uk lushi

Lushi: Mirlind Daku duhet të pezullohet, nëse vërtetohet se ka fyer serbët e maqedonët

arber hoxha

Mori duartrokitjet e të gjithëve, Arbër Hoxha: Besojmë te fitorja ndaj Spanjës

Spanja Luis De La Fuente

E konfirmon trajneri i Spanjës: Ndaj Shqipërisë luajmë me rezerva

Mirlind Daku

“AS” paralajmëron: Daku nuk do të luaj ndaj Spanjës

INFO

NA NDIQ