Fyerje dhe korre urrejtëse ndaj shqiptarëve në derbin e basketbollit në Shkup

Picture of ina-online
ina-online

26/11/2023

Ndeshja e basketbollit midis dy ekipeve kryeqytetase MZT dhe Çairi 2030 u luajt mbrëmë në një atmosferë të tensionuar.

Drejtuesit e KB Çairi 2030 para përfundimit të pjesës së parë kërkuan ndërprerjen e ndeshjes, për shkak të koreve fyese dhe urrejtëse albanofobe të tifozëve të MZT.

Nga ekipi i Çairit kërkuan ndërprerjen e ndeshjes dhe zbrazrjen e tribunave, por kjo kërkesë e tyre u refuzua nga arbitrat e ndeshjes dhe u kërkua vazhdimi i saj. Në fund kjo ndeshje e ligës së parë të basketbollit përfundoi me rezutatin 91:58 për MZT SHkupin.

Pas ndeshjes ka reaguar drejtori sportiv i klubi shqiptar, Alaudin Mustafa. Ai ka thënë se kështu është kur nuk të mbron askush. Ai ka përdorur një shprehje të vjetër se i forti edhe të rreh edhe s’të lë me qa.

“Kshtu esht kur nuk te mbron kerkush, dalin mediat Maqedoni edhe komplet situaten ta kthejn ka veti, A pom dhem ky fakt ? po shum um dhem, po sun e ndryshoj. I forti te jep dajak edhe nuk te len me kajt thojn”, deklaroi Mustafa.

Por kanë reaguar edhe nga klubi përmes një postimi në rrjetet sociale.

“Një ndeshje ku ekipi jonë ishte konkurent i barabartë per 2 qerekë me kampionin aktual Kk Mzt, qerekin e 3të dhe 4të kishte dominim total të kundërshtarit. Mirëpo ajo që shëmbi këtë derbi ishin thirjet e pandalshme dhe super nacionaliste të “tifozve” Family Aerodrom, ku përkrah gjithë atyre skandimeve nacionaliste nuk u pa e arsyshme të ndërpritet ndeshja ose të zbrazet tribina por ishim të kanosur me fyerje dhe tërheqje me forcë nga sigurimi i ndeshjes. E gjithë kjo nuk mjaftoi me kaq por vazhdoi me FAKE NEWS nga disa “portale” gjoja se na ishim dhunuesit. Vlenë të ceket se e gjithë ndeshja ka qenë e gjiruar në MTV3. Kjo ngjarje është vetëm motiv ekstra për të vazhduar rrugëtimin tonë drejt suksesit. Vazhdojmë fuqishëm”, kanë shkruar nga klubi.

KB Çairi 2030 është klub i vetëm shqiptarë që radhitet në vendin e katërt në Ligën e parë të basketbollit në Maqedoninë e Veriut. (INA)

TË FUNDIT
5 orë
Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21
9 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja
9 orë
Mbi 200 mijë të huaj morën shtetësi gjermane gjatë 2023, ja sa nga Maqedonia e Veriut
10 orë
Hagë, trupi gjykues me urdhra për përshpejtimin e nxjerrjes së provave në rastin Thaçi dhe të tjerët
10 orë
“Nuk është rastësi që kemi ardhur këtu”, Asani: Kam një ndjenjë që do të bëjmë gjëra të mëdha në Europian

ME TE LEXUARA

20 orë
Fronti Evropian ka ngritur padi në Gjykatën Administrative për vendimin e KSHZ-së për rivotimin në Zhelinë
10 orë
Hagë, trupi gjykues me urdhra për përshpejtimin e nxjerrjes së provave në rastin Thaçi dhe të tjerët
19 orë
Finalja e Conference League/ Olympiacos-Fiorentina “luftë” për histori në Athinë
9 orë
Mbi 200 mijë të huaj morën shtetësi gjermane gjatë 2023, ja sa nga Maqedonia e Veriut
19 orë
Kjo është përbërja e mundshme e Qeverisë së re, TV 24 nxjerrë emra
9 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja
17 orë
Memeti do të tërhiqet nga Këshilli i Prokurorëve, lajmërohet se nuk do shkoj në mbledhje

LEXO MË SHUMË

IMG_2557

Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

pasaporta-gjermane

Mbi 200 mijë të huaj morën shtetësi gjermane gjatë 2023, ja sa nga Maqedonia e Veriut

thaci-krasniqi-veseli-hage-selimi-specialja

Hagë, trupi gjykues me urdhra për përshpejtimin e nxjerrjes së provave në rastin Thaçi dhe të tjerët

Jasir Asani

“Nuk është rastësi që kemi ardhur këtu”, Asani: Kam një ndjenjë që do të bëjmë gjëra të mëdha në Europian

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!

cezme-uji

Uji në Kumanovë prej sot mund të pihet

zgjedhjet-maqedoni

Ja në cilat komuna të Maqedonisë së Veriut do të ketë zgjedhje të parakohshme komunale

INFO

NA NDIQ