G7 deklaratë të përbashkët për luftën Izrael-Hamas: Nevojiten masa urgjente për të trajtuar krizën humanitare

INA
INA

08/11/2023

Grupi i kombeve G7, përfshirë Britaninë e Madhe dhe SHBA ka lëshuar një deklaratë, duke thënë se mbështet pauzat dhe korridoret humanitare në Gaza.

Deklarata e ministrave të jashtëm, të cilët janë takuar në Tokio njeh gjithashtu të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten “në përputhje me ligjin ndërkombëtar”.

“Ne theksojmë nevojën për veprime urgjente për të trajtuar krizën e përkeqësuar humanitare në Gaza”, thuhet në deklaratë.

“Ne mbështesim pauzat dhe korridoret humanitare për të lehtësuar ndihmën e nevojshme urgjente, lëvizjen e civilëve dhe lirimin e pengjeve.”

Deklarata nuk bën thirrje për një armëpushim.

Rikujtojmë se “pauzat humanitare” janë më të shkurtra se armëpushimet, të cilat në përgjithësi janë më të gjata dhe pjesë e një procesi politik. /abcnews.al

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bora gjermani dimri

Gjermania paralizohet nga reshjet e dëborës, pezullohen qindra fluturime. Në Bavari u regjistrua sasia rekord prej vitit 1933

policia-franceze-france

Sulm në Paris me thikë e çekan: Një person i vdekur, dy të plagosur

spitali - Gaza

Dita e 57 e LUFTËS! Më shumë se 15 mijë viktima në Gaza, Hamas “breshëri raketash” në Tel Aviv, Izraeli: Nuk ka armëpushim

gaza palestina izrael

IDF ka krijuar “mekanizmin e dekonfliktit” të Gazës me kërkesë të SHBA

erdogan-putin

Rivalitet mes Turqisë dhe Rusisë në Azinë Qendrore

gaza palestina izrael

Ushtria izraelite njofton se ka goditur 400 objektiva në Gaza në 24 orët e fundit

trump-6-1

“Nuk ka imunitet nga akuzat penale”, Gjykatësja rrëzon pretendimin e ish-Presidentit Trump

taliban

Më shumë se 400 persona u ndëshkuan me sheriat në Afganistan

bore aeroporte

Acari ‘pushton’ Europën, anulohen qindra udhëtime në këtë vend

INFO

NA NDIQ