G7 zotohet se do ta kundërshtojë ‘shtrëngimin ekonomik’

INA
INA

20 Maj, 2023

Udhëheqësit e G7 janë zotuar të punojnë së bashku për të luftuar shtrëngimin ekonomik.

Deklarata e tyre, megjithatë, përjashton veçanërisht çdo përmendje të Kinës, e cila është akuzuar për përdorimin e tregtisë si armë në vitet e fundit kundër vendeve duke përfshirë Japoninë, Korenë e Jugut dhe Australinë.

“Bota ka hasur në një rritje shqetësuese të incidenteve të shtrëngimit ekonomik që synojnë të shfrytëzojnë dobësitë dhe varësitë ekonomike dhe të minojnë politikat e jashtme dhe të brendshme dhe pozicionet e anëtarëve të G7, si dhe të partnerëve në mbarë botën”, tha G7 në deklaratën e lëshuar të shtunën, shkruan AlJazeera.

“Ne do të punojmë së bashku për të siguruar që përpjekjet për të armatosur varësitë ekonomike duke i detyruar anëtarët e G7 dhe partnerët tanë, përfshirë ekonomitë e vogla, të pajtohen do të dështojnë dhe do të përballen me pasoja”, thuhet tutje në deklaratë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

burim piraj

Biznesmeni Burim Piraj ‘zbulon’ skenarin që do të ndodh me veriun

kroacia

Kroacia ja mori krejt punëtorët sezonal Maqedonisë së Veriut

samir-mane

Samir Mane shiti 150 mln euro vila dhe apartamente vitin e kaluar

benzina-nafta

Çmimi i naftës ulet në bursa, Shqipëria në listën e 20 vendeve me çmimin më të shtrenjtë

vlora-bregdeti-shqiptar

Sa kushtojnë apartamentet në bregdetin e rajonit? Nga Shqipëria, në Mal të Zi, Kroaci dhe Greqi

EKONOMIA-PRODUKTIVE

Institucionet, 770 milionë euro dëm ekonomik dhe efekt negativ në buxhet nga parregullsitë

fatmir bytyqi

Forumi Energjetik i MEF-it 2023 / Bytyçi: Zgjedhjet që bëjmë sot në sektorin energjetik do të kenë ndikim të madh në të ardhmen e ekonomive tona

benzina-nafta

Sot çmime të reja të derivateve të naftës

pem

4-mujori, eksporti i zarzavateve në vendnumëro, sezoni i mbarë nuk stimuloi prodhimin

INFO

NA NDIQ