Gabriel pret që Shkupi të mos “vetësabotohet”

ina-online
ina-online

30/09/2023

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme të Bullgarisë, Maria Gabriel i dërgoi Maqedonisë një mesazh të ri me përmbajtje të vjetër.

“Bullgaria e shpalli qartë qëndrimin e saj për çështjen me Maqedoninë e Veriut. Nuk po vendosim kushte të reja, por insistojmë që të përmbushet Marrëveshja e korrikut të vitit 2022. Dhe ju kujtoj se ka tre pika të ndërlidhura në të: ndryshimet kushtetuese, Marrëveshja e fqinjësisë së mirë dhe dy protokollet”, u përgjigj Gabriel e pyetur nga Televizioni Kombëtar Bullgar nëse Maqedonia nuk i vendos bullgarët në Kushtetutë dhe pyetet Bullgaria për një marrëveshje të re, Sofja është gati ta bëjë atë.

“Unë pres që Shkupi të mos vetësabotohet dhe ajo që pres është që integrimi evropian, i cili është i pari, që është qëllimi i madh, të mos zhvendoset nga debati për të kaluarën, por në fakt duhet të hapë rrugën drejt e ardhmja”, shtoi shefja e diplomacisë bullgare.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

artan grubi

Grubi: Do të mbulohen shpenzimet e rrugës për administratën shtetërore në vlerë prej 50%

Halil Snopce

Kuvendi i ASH-së ende nuk ka caktuar mbledhje/ Snopçe: Mund të ketë dallime, por do të jemi të unifikuar

ministria financave e maqedonise

Vendimi për pagat shkakton revoltë tek të punësuarit në Ministrinë e Financave

LSDM SDSM

LSDM fton partitë për krijimin e Frontit Europian

stevo pendarovski

Pendarovski për ndryshimet kushtetuese: Do të presim qeverinë e ardhshme

ndotja shkup

Qyteti i Shkupit: Qytetet më të ndotura në Maqedoni janë Strumica dhe Tetova

policia-714x420

Një shofer ka goditur një grua në Shkup dhe ka ikur nga vendi i ngjarjes

Angela Ageler

“Lista e Zezë” Amerikane do zgjerohet me emra tjerë, paralajmëron ambasadorja Ageler

auto_korrupsion1511207587

Kush janë më të korruptuarit në Maqedoninë e Veriut?!

INFO

NA NDIQ