Ganiu hedh poshtë përmes fakteve pretendimet e Grubit për të përvetësuar meritat

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/02/2023

Pas deklaratave të mbrëmshme që i dha në Jegunovc zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi, ku lavdërohej dhe përvetësonte meritat për ndërtimin e Çerdhes më të madhe në Çair me vlerë prej 2 milionë eurosh, sot ka reaguar kryetari i Komunës së Çairit, Visar Ganiu i cili përmes fakteve të dokumentuara dëshmon se nënshkrimi i Marrëveshjes për ndërtimin e çerdhes në Çair përfundoi 5 javë para që Grubi të bëhet zëvendëskryeministër.

Gjegjësisht, se procedurat për ndërtimin e saj, bashkë me kontratën për fillimin e ndërtimit, e nënshkruar nga zëvendës-ministri i atëhershëm për Punë dhe Politike Sociale Gjonul Bajraktar dhe ndërmarrjes BAUER BG, përfunduan më 24 korrik të vitit 2020 dhe se të gjitha dokumentet për këtë marrëveshje janë publike në faqen Byrosë për Furnizime publike.

“E vërteta është një dhe vetëm një. E kjo e vërtetë për Çerdhen në Çair është se të gjitha procedurat për ndërtimin e saj, bashkë me kontratën për fillimin e ndërtimit, e nënshkruar nga zëvendës-ministri i atëhershëm për Punë dhe Politike Sociale Gjonul Bajraktar dhe ndërmarrjes BAUER BG, përfunduan më 24 korrik të vitit 2020. Dhe të gjitha dokumentet për këtë marrëveshje janë publike në faqen Byrosë për Furnizime publike:

https://e-nabavki.gov.mk/PublicAccess/home.aspx#/dossie-acpp/fc0a67dc-3963-456c-8b97-b38a58211616″ target=”_blank” rel=”noopener noreferrer”>https://e-nabavki.gov.mk/PublicAccess/home.aspx#/dossie-acpp/fc0a67dc-3963-456c-8b97-b38a58211616

Pra të gjitha këto procedura që ne mund bashkërisht ti verifikojmë kanë përfunduar në kohën kur Artan Grubi nuk ishte as në listën e dëshirave për t’u bërë zëvendëskryeministër i parë i Qeverisë, sepse ai në këtë funksion erdhi 5 javë më vonë, gjegjësisht më 30 gusht të vitit 2020″, shprehet Ganiu. 
Ai më tej gjithashtu sqaron se “pikërisht Artan Grubi vetëm si mysafir i imponuar dhe jo i merituar (sepse ai e din mirë kush ka qenë personi që ka intervenuar për të qenë prezent ai në vendosjen e gurëthemelit dhe hatrin e të cilit person nuk ja thejmë), ishte i pranishëm në vendosjen e gurëthemelit për Çerdhen më të madhe në Çair e që u bë në dhjetor të vitit 2020”.

“Por ja që po ndodh që tani në kohën kur Artan Grubi është zëvendëskryeministër ndërtimi i Çerdhes në Çair po vonohet dhe në vend që të përfundonte më 31.12.2022, sikurse thuhet në marrëveshjen që është publike, ne jemi në muajin shkurt të vitit 2023 dhe çerdhja ende nuk ka përfunduar se ndërtuari. Parashtrohet pyetja përse Artan Grubi kur është në funksion kaq të lartë qeveritar nuk po e përshpejton ndërtimin e Çerdhes në Çair apo edhe ndoshta po e ngadalëson procesin e ndërtimit. Në vazhdim ju ftoj bashkë me linkun ti lexoni dhe ti shihni vet dokumentet, marrëveshjet e nënshkruara dhe afatet e publikuara në faqen e Byrosë për furnizime publike por edhe ta lexoni biografinë e zëvendëskryeministrit të parë Artan Grubi se nga kur është ai në këtë funksion. Bashkëqytetarët tanë nuk meritojnë të manipulohen por duhet të mbrohen dhe vendbanimet ku jetojnë ata të zhvillohen”, deklaron Ganiu.

https://e-nabavki.gov.mk/PublicAccess/home.aspx#/dossie-acpp/fc0a67dc-3963-456c-8b97-b38a58211616″ target=”_blank” rel=”noopener noreferrer”>https://e-nabavki.gov.mk/PublicAccess/home.aspx#/dossie-acpp/fc0a67dc-3963-456c-8b97-b38a58211616

https://vlada.mk/node/22740?ln=sq” target=”_blank” rel=”noopener noreferrer”>https://vlada.mk/node/22740?ln=sq

TË FUNDIT
11 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
11 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
11 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
11 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
11 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

ME TE LEXUARA

12 orë
Petrovska: Për presidenten Maqedonia nuk ka emër
11 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
22 orë
Kryetari i Vlorës tregon kur hapet sezoni i verës, ka një thirrje të fortë për turistët nga Kosova
12 orë
O’Brien: SHBA do të jetë përherë mike e devotshme e Kosovës
11 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
22 orë
Maqedoni, mbi 12 mijë qytetarë këtë fundjavë për pushime në Greqi
12 orë
“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)
11 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

fronti evropian

Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

digital sherbime digjitale

Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik

nena nga sllupcani

Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

ismail jahoski jaoski ali ahmeti

Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)

tito josip broz

Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!

INFO

NA NDIQ