Ganiu: Pendarovski i painformuar! Për rrugën “Adem Demaçi” në Çair, respektuam të gjitha procedurat!

INA
INA

14 Gusht, 2023

Kryetari i komunës së Çairit, Visar Ganiu, ka reaguar ndaj deklaratave të presidentit maqedonas Stevo Pendarovski, i cili një ditë më parë kërkoi kërkoi sanksionimin e organizatorëve të aktiviteteve të ditës së premte në Çair dhe në Tetovë, gjatë vizitës së kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, “për shkelje të ligjeve të vendit”.

Ganiu për gazetën LAJM, tha se për të gjitha aktivitetet gjatë vizitës së Kurtit, si dhe emërtimin e rrugës “Adem Demaçi” në Çair janë respektuar të gjitha procedurat.

Sipas, Ganiut, reagimi i Pendarovskit mund të jetë si rezultat i mungesës së informacioneve të sakta lidhur me këto aktivitete.

“Pendarovski në deklaratën e tij kishte disa lëshimë që sigurisht nuk ka qenë mirë i informuar, apo këshilltarët nuk e kanë informuar si duhet sepse ne i kemi kaluar të gjitha procedura për emërtimin e asaj rruge. E kemi kaluar edhe në Këshillin komunal tek ne edhe në Këshillin e Qytetit të Shkupit, në kohën e Petre Shilegovit, kur këto vendime janë bërë të plotëfuqishme dhe kanë dal edhe në gazetën zyrtare. Prej kohësh edhe në Google Map e ke rrugën “Adem Demaçi”. Pra, gjithçka është zyrtare. Edhe organizmi që e kemi bërë atë ditë”, tha Ganiu për gazetën LAJM.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

burgu

Me 24 milionë euro do të ndërtohet objekt i ri për burgun e Idrizovës, ja sa të burgosur pritet të vendosen në këtë objekt

spital-1130x635-1-696x391

Nëna e 17-vjeçarit me autizëm që u keqtrajtua në Demir Hisar: Mezi rrinte në këmbë, ishte i mbidozuar nga ilaçet

kovacevski

Kovaçevski demanton Alitin: S’kam biseduar me Ahmetin për Ligjin e UÇK-së!

maqedoni-flamuri

Maqedonia e Veriut ndër 50 vendet më të sigurta në botë

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Persona të caktuar nuk do të përfitojnë nga amnistia! LSDM do të ndërhyjë me amendamente

denari-756x420-696x387-1

Nuk do të ketë rritje lineare të pensioneve! Trençevska: Për një vjet e gjysmë rritëm pensionet për 3.200 denarë

Maqedoni_Bullgari_1

Grupet punuese eksperte të RMV-së dhe Bullgarisë dje kanë mbajtur takim, në fokus realizimi i Marrëveshjes për fqinjësi të mirë

kontrolloret-ajror-MK-1130x635-1-696x391

Kontrollorët e trafikut ajror në Maqedoni paralajmërojnë grevë më 12 tetor

kiro gligorov atentat-696x440

28 vjet nga atentati ndaj presidentit Kiro Gligorov

INFO

NA NDIQ