A ka përçarje tek “Grupi Zjarrit”, flet Visar Ganiu?!

Picture of ina-online
ina-online

05/07/2023

Kryetari i Komunës së Çairit dhe njëri nga përfaqësuesit e fraksionit të BDI-së, Visar Ganiu, ka theksuar se informacionet për një fraksion të brendshëm në mes të të ashtuquajturve “Grupi i zjarrit” i ka mësuar përmes mediave.

Ai për Makfax deklaroi se personat nga fraksioni i BDI-së janë me pushime, ndërsa pardje ka kontaktuar me Bexhetin dhe se bashku kanë koordinuar situatën.

Një deklaratë e tillë vjen pasi këto ditë në opinion qarkulluan informacione se drejtuesit e këtij fraksioni Izet Mexhiti dhe Blerim Bexheti kanë mosmarrëveshje dhe janë ndarë sepse i pari mendon që duhet formuar subjekt politik, ndërsa i dyti që të vazhdoj fraksioni për reformimin e brendshëm të BDI-së.

I pyetur nëse fraksioni ka në plan të hapë një parti të re, Ganiu është përgjigjur se nuk ka qenë asnjëherë plani i tyre, por qëllimi i tyre është të veprojnë si fraksion dhe të funksionojnë nga brenda BDI-së.

Zgjedhjet e brendshme partiake të BDI-së, të cilat u zhvilluan fundjavën e kaluar, sipas Ganiut janë jolegjitime.

“Për ne është e paligjshme, kemi nga shtatë anëtarë dhe të gjithë së bashku kemi konstatuar se është jashtë statutit. Statuti nuk parashikon një anëtar – një votë. Ai vlen vetëm për kryetarin e partisë dhe nuk vlen për të tjerët. Partia nuk mblodhi Këshillin Ekzekutiv dhe vazhdoi të funksiononte pa miratimin e organeve të brendshme, të cilët aluduan se kjo ishte antikushtetuese. Ne nuk morëm pjesë në këtë sepse gjithçka ishte e inskenuar. Kanë shpallur dy deri në tre mijë vota dhe nuk e dimë nëse kanë dalë rreth 400. Kjo tregon se procesi është fiktiv, jo i natyrshëm”, theksoi Ganiu.(INA)

TË FUNDIT
1 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
1 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
3 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
5 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
6 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

ME TE LEXUARA

1 ditë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
2 ditë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!
8 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
1 ditë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital
22 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

INFO

NA NDIQ