Gara për “Këpucën e Artë”: Haaland “mbret”…

Iliria News Agency
Iliria News Agency

5 Maj, 2023

Erling Haaland, “roboti” norvegjez i Manchester City, pret të kurorëzohet si sulmuesi më i mirë evropian kur të kenë mbetur vetëm pak ditë deri në përfundimin e kampionateve të ndryshme kontinentale.

Ish-sulmuesi i Dortmund dominon në tabelën e Këpucës së Artë duke qenë në krye me 70 pikë, rezultat i 35 golave të shënuar në sezonin e tij të parë rekord në Premier League. Pas tij, vjen Harry Kane me 50 pikë dhe Mbappe me 46 pikë në vendin e tretë, ndërsa Osimhen, bomberi nigerian i Napolit i cili ndodhet në venin e katërt me 44 pikë.

Një vend ka edhe për Lautaron Martinez, me sulmuesin e Interit i cili ndodhet në vendin e nëntë me 38 pikë aktualisht./ h.ll/abcnews.al

1. Erling Haaland (Manchester City) 70 pikë
2. Harry Kane (Tottenham) 50
3. Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain) 46
4. Victor Osimhen (Napoli) 44
4. Jonathan David (Lille) 42
6. Enner Valencia ( Fenerbahçe) 40.5
7. Alexandre Lacazette (Lyon) 40
7. Ivan Toney (Brentford) 40
9. Robert Lewandowski (Barcelona) 38
9. Lautaro Martinez (Inter) 38

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

modric_1551712890-6083633

Arabët nuk ndalen, ofertë 120 milionëshe për Modriqin

mesi-paris

Zyrtare: Messi largohet nga PSG

benzema

Benzema vendos të largohet nga Real Madridi

boks boksier ring

Kosova me pesë boksierë në turneun e Kumanovës

marash-kumbulla

Disfata në Europa League, Marash Kumbulla me mesazh zemre për Romën

dion berisha bajern

Dion Berisha zyrtarizohet në Bayern Munich

armend alimi

Armend Alimin e kërkojnë klube ambicioze të Ligës së dytë!

futboll

Tragjike në Gjermani, sherri midis të rinjve i merr jetën futbollistit 15-vjeçar

benzema

Benzema bisedon sot me Real Madrid për të ardhmen e tij

INFO

NA NDIQ