Gashi: Kërkojmë zhvillimin e rajonit të Likovës – shpërngulja mbi 40% në këtë zonë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/01/2022

Një nga nëntë pikat që përmban marrëveshja për koalicion mes liderit të Alternativës, Afrim Gashi dhe kryeministrit Zoran Zaev është edhe zhvillimi ekonomik i Likovës.

Kjo komunë e banuar me shumicë apsolute shqiptare është anashkaluar plotësisht në aspektin ekonomik edhe pse banorët e saj vazhdimisht votojnë me shumicë për pushtetin.

Mirëpo në vend se të shperblehet lojaliteti i likovasve ndaj pushtetit, ky lojalitet është keqpërdorur dhe Likova sot është në mesin e komunave më të varfëra në vend, e cila vazhdimisht po braktiset nga rinia.

Këtë anashkalim tani po e përmirëson Alternativa, duke e futur zhvillimin e Likovës si një nga kushtet për pjesëmarrje në Qeveri.

Gashi ka folur për këtë çështje, zhvillimin ekonomik të Likovës edhe në televizionin Kanal 10 të Prishtinës, ku ka theksuar se për shkak të gjendjes së vështirë ekonomike rreth 40 për qind e rinisë së Likovës pk largohet nga vendlindja.

Gashi rikujtoi se Alternativa është partia e parë shqiptare që kemi bërë marrëveshje politike me shkrim për qeverisje dhe shtoi se gjithçka që shqiptarët duan është e vërteta dhe ne kërkojmë drejtësi në këtë shtet.

“Duam depolitizimin e rastit të Kumanovës dhe rasteve tjera të montuara politike”, theksoi Gashi.

TË FUNDIT
41 minuta
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
2 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
2 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
3 orë
Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat
3 orë
Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

ME TE LEXUARA

1 ditë
Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore
2 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
22 orë
Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit
1 ditë
Banorët e Likovës fillojnë me paraqitjen e dëmeve bujqësore pas reshjeve të djeshme
8 orë
Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë
1 ditë
Memeti ende nuk ka dalë para gjykatësit hetues – Profili i tij ndër më i larti i një juristi në Maqedoni të Veriut

LEXO MË SHUMË

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Pas dorëheqjes së Kovaçevskit, LSDM-ja fillon përgatitjet për zgjedhjen e liderit të ri

KSHZ-Komisioni

Rivotimi/ VMRO s’ka vendosur për ankesa, Fronti Evropian do të ankohet për procesin e rivotimit në Llërcë

vlen llogo

Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN

arben taravari

Taravari: BDI ta pranojë rezultatin nga rivotimi

INFO

NA NDIQ