Gashi nga Uashingtoni: Në Ballkan ka ndikime të jashtme malinje, mbetemi të përkushtuar për rajon stabil (VIDEO)

Picture of ina-online
ina-online

10/07/2024

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Afrim Gashi në fjalimin e tij në Samitin parlamentar të NATO-së që është mbajtur në Uashington, ka vlerësuar se vendi gjendet në rajonin e brishtë ku ka ndikime malinje, duke premtuar se vendi mbetet i përkushtuar në promovimin e politikave të stabilitetit rajonal.

“Jemi të vetëdijshëm se jemi vend anëtar i NATO-s në rajonin e brishtë ku nuk janë të gjitha vende anëtare të NATO-s ose kanë shkallë të ndryshme të partneritetit me Aleancën, si dhe shumë ndikime të jashtme malinje, por ne edhe më tutje mbetemi të përkushtuar për të promovuar atmosferë dhe politikë të stabilitetit rajonal. Këtë e realizojmë duke vazhduar kontributin konkret në operacionin e KFOR-it të NATO-s në Kosovë, ndërsa në dritën e sfidave aktuale të sigurisë, jemi aktivë në misionin e NATO-s në Irak dhe mbështetjen e parezervë të Ukrainës.
Këto sfida imponojnë edhe ngritjen e nivelit të partneritetit unik dhe thelbësor me Bashkimin Evropian për të forcuar komplementaritetin e tij strategjik me NATO-n. Të gjitha vendet anëtare dhe parlamentet e tyre duhet t’i kushtojnë vëmendje të veçantë Dialogut Strukturor NATO-BE që përfshin rezistencën, mbrojtjen e infrastrukturës kritike, mbështetjen e vazhdueshme për Ukrainën dhe përmirësimin e kapaciteteve të industrisë së mbrojtjes.
Dhe sigurisht, dua të përmend dhe të theksoj rëndësinë e vokalitetit tonë, zëshmërisë së parlamenteve dhe parlamentarëve, si instrument i pazëvendësueshëm demokratik për kalibrimin e të gjitha nevojave dhe prioriteteve civile – pa parlamente, qeveritë janë të pafuqishme në realizimin e qëllimeve të përcaktuara strategjike. Në këtë kontekst dua të theksoj rolin dhe kontributin e pazëvendësueshëm të Asamblesë Parlamentare të NATO-s i lidhje midis parlamenteve dhe njerëzve të Aleancës dhe NATO-s”, tha mes tjerash Gashi.

TË FUNDIT
7 orë
IMG_4368
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuh...
9 orë
herol-750x896
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në K...
9 orë
IMG_4367
Spanja kampione e Evropës
10 orë
IMG_4366
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
10 orë
IMG_4365
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi...

ME TE LEXUARA

21 orë
BDI Ali Ahmeti
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me p...
14 orë
IMG_4361
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
21 orë
IMG_4341
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
14 orë
Ali Ahmeti fronti
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe...
20 orë
IMG_4340
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë...
12 orë
arben taravari kumanove
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kuma...
19 orë
IMG_4342
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
10 orë
IMG_4365
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi...

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4367

Spanja kampione e Evropës

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

INFO

NA NDIQ