Gashi për “Evropa e Lirë”: Këto janë synimet dhe përcaktimet e VLEN-it?

Picture of ina-online
ina-online

02/06/2024

“Nuk e di saktësisht nëse kemi caktuar një datë, por është ende një çështje që varet nga 80 deputetë. Duhet të gjenden 80 deputetë”, është përgjigjur kryetari i sapozgjedhur i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Afrim Gashi në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, i pyetur se si do ta realizojë premtimin nga programi i VLEN se deri në fund të vitit 2024, bullgarët do të përfshihen në preambula e Kushtetutës.

“Sa i përket koalicionit VLEN dhe mendoj se të gjithë deputetët shqiptarë do të votojnë për ndryshimet kushtetuese kur të dalin në rend dite. Pra, ne do të avokojmë për atë parim, ne do të avokojmë për integrimin e vendit tonë në Bashkimin Evropian sa më shpejt të jetë e mundur, por e dimë se është një çështje komplekse dhe ne të gjithë së bashku do të punojmë për ta bërë atë të ndodhë sa më shpejt e mundur”, thotë Gashi.

Lidhur me kërkesën për fshirjen e 20 për qindshit gjatë përdorimit të gjuhës shqipe dhe nëse kjo çështje do të aktualizohet me hapjen e Kushtetutës, Gashi është përgjigjur:

“Ne do të avokojmë për për riformulimin e formulimit fyes për gjuhën shqipe, në mënyrë që të flasim hapur me të gjitha partitë politike dhe presim të kemi një duke kuptuar se ne si shqiptarë duam që gjuha jonë në Kushtetutë të quhet ashtu siç është, me një formulim tjetër ndryshimi. Por të shohim, të fillojmë procedurën, të hapim, të hapim debatin. Po ashtu, nëse ju kujtohet, ne si Alternativë kemi kohë që po luftojmë publikisht për një tjetër amendament kushtetues, që është akti jostatutor i korrupsionit politik”, deklaroi Gashi.

I pyetur nëse VLEN do të largohet nga koalicioni qeverisës nëse deri në vitin e ri nuk miratohen amendamentet kushtetuese dhe bllokohet rruga e integrimit europian, kryetari i Kuvendit thotë:

“Ne po mundohemi të ndërtojmë institucione dhe të formojmë një qeveri, jo të mendojmë për largim. Mbetet prioriteti ynë i parë si shtet dhe si përfaqësues të partive politike dhe shqiptarëve që të avokojmë për integrimin sa më të shpejtë të vendit në BE. Ne e dimë që tani për tani është e kushtëzuar me ndryshime kushtetuese, por edhe kjo është pjesë e dialogut, por edhe nga, siç e dini, konteksti politik në fqinjësi dhe në sferën ndërkombëtare. Ka zgjedhje në Parlamentin Evropian në qershor, ka zgjedhje në Shtetet e Bashkuara. Ne presim që sa më shpejt të ketë mirëkuptim të plotë, si të gjithë aktorët, sepse kjo nuk është, si të them, një mosmarrëveshje bilaterale ndërmjet Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Bullgarisë. Këtu janë disa faktorë dhe të gjithë duhet të jemi në tavolinë për ta hequr këtë problem nga tryeza politike”, tha Gashi.(INA)

TË FUNDIT
54 minuta
Mexhiti: Asnjë Ivan Stoilkoviç nuk mundet kurrë që t’i ndryshojë faktet e kryera!
1 orë
Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë
1 orë
Profil/ Kush janë ministrat e ri të VLEN-it në Qeverinë e re?
1 orë
Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
1 orë
Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shkupi në vendin 198-të në listën e qyteteve më të shtrenjta për të jetuar
4 orë
Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria
1 ditë
Bekteshi: Pre që qeveria e re ta revidojë vendimin në mënyrë që të mos ketë rritje të çmimit të energjisë elektrike
1 orë
Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
21 orë
Ku janë premtimet e VLEN-it në Programin qeverisës? Heqja e 20%-shit, presidenti në Kuvend, aksionet shtetërore…
1 ditë
Banorët e fshatrave të Likovës një dekadë të etur për ujë, projekti zvarritet me vite
4 orë
Aggeler: Është për t’u përshëndetur njoftimi i Mickoskit se gjatë betimit do të përdorë emrin kushtetues
23 orë
Komisioni Rregullator me vendim të ri – as lirohet dhe as shtrenjtohet benzina dhe dizeli

LEXO MË SHUMË

Foto

Mexhiti: Asnjë Ivan Stoilkoviç nuk mundet kurrë që t’i ndryshojë faktet e kryera!

shefii 2 (1)

Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë

IMG_3408

Profil/ Kush janë ministrat e ri të VLEN-it në Qeverinë e re?

Angela Ageler

Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

FB_IMG_1718965756133

Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …

4a80d4fb-369e-4972-951f-6704aa84eccf

Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike

IMG_3408

Arben Fetai: Këto janë prioritetet dhe katër shtyllat e VLEN në Qeverinë e re

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

evn-1

EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së

INFO

NA NDIQ