Gashi: Për ndryshimet Kushtetuese me VMRO-në kemi qëndrime të ndryshme

Picture of INA
INA

04/06/2024

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Afrim Gashi në një intervistë për RTK ka folur edhe për ndryshimet kushtetuese. Gashi thekson se për ndryshimet kushtetuese koalicioni VLEN dhe VMRO-DPMNE-ja kanë qëndrime të kundërta. Gashi më tej shtoi se duhet sa më shpejt të gjendet zgjidhje, pasi që siç thotë është në interes të përbashkët të shtetit dhe qytetarëve, përcjell TV21.

“Ne kemi qëndrime të ndryshme me VMRO-në për këtë çështje. Partitë shqiptare qoftë pozitë, opozitë do t’i votonin ndryshimet kushtetuese menjëherë edhe pa kushte. Ne nuk kemi asnjë kusht dhe kemi propozimin francez i cili e kemi votuar në parlament. Kurdo që hapet besoj secili shqiptar e voton por VMRO-ja e cila ka marrë vota mbi ketë çështje dhe ka thënë se kjo çështje duhet të garantohet disi se po e ndryshojmë kushtetutën disa herë dhe nuk po ka garanca për mbyllje të këtyre kërkesave, do të mundohemi bashkarisht me ta të diskutojmë, me faktorin ndërkombëtarë të flasim e të gjejmë një zgjidhje sa më shpejt që e bëjmë dhe e gjejmë zgjidhje është në interes të përbashkët të shtetit tonë, të partive tona, të gjithë qytetarëve”, tha Gashi në një intervistë në RTK.

TË FUNDIT
5 orë
ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave
7 orë
BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës
9 orë
Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)
10 orë
Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve
12 orë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

ME TE LEXUARA

16 orë
BDI-ja nuk propozoi kandidat për nënkryetar të Kuvendit, Mitrevski, Milloshoski dhe Bendeska kaluan pragun e parë
13 orë
Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro
16 orë
Në këtë kohë do të falet Bajrami i Kurbanit në Maqedoninë e Veriut
12 orë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE
16 orë
Trençevska: Kur keni pushtet absolut nuk e dëgjoni zërin e popullit
10 orë
Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve
15 orë
Dënime me kusht për pjesëmarrësit në ngjarjet në M-NAV, Prokuroria e ka rikualifikuar lëndën kundër tyre

LEXO MË SHUMË

Maksim Dimitrievski

ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave

BDI selia

BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

fronti evropian vlen

Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)

ali ahmeti

Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve

IMG_2997

Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

kurban dashi

Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro

mickoski hristijan

Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

Kuvendi Parlamenti

Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Gjithsej 36 ish-deputetë do të marrin apanazh në 12 muajt e ardhshëm

INFO

NA NDIQ