Gashi: Le të tregojnë ASH dhe BDI kur është koha të hiqet 20% për shqiptarë, për ne është tani

ina-online
ina-online

17 Gusht, 2023

Kryetari i Alternativës, Afrim Gashi, së bashku me krerët e Besës dhe të Lëvizjes Demokratike, në konferencën për media thanë se ata besojnë se ende ka kohë për heqjen e termit ofendues 20% për shqiptarët nga kushtetuta.

“Iniciativë deri në Qeveri ka patur, duhet që Qeveria sot të mblidhet dhe ta dërgojë iniciativën në Kuvend. Pra është e thjeshtë nëse duam nëse ka vullnet”, u shpreh kryetari i Alternativës, Afrim Gashi.

Sa i përket pozicionit të ASH-së dhe BDI-së në lidhje me 20%, Gashi tha se është çështje e tyre dhe ato duhet të prononcohen.

“Ne jemi të këmbëngulur që të hiqet 20%, nëse ata nuk janë, u pa se ata e votuan propozimin në parlament pa 20%. E kanë patur shumë lehtë, e kanë ministrinë e drejtësisë, e kanë gjysmën e qeverisë, konstatimi i atyre është se nuk është koha, unë nuk e di kur është koha. Le të tregojnë ata kur është koha…mendoj se për këto çështje kaq të rëndësishme për identitetin tonë mendojë se nuk duhet të presim edhe më shumë”, tha Gashi.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Deputetet opozita BESA, LD, AAA

Opozita e bashkuar shqiptare me gjithsej 7 deputetë, nuk do të votojë ndryshimet kushtetuese

98DEB80B-C86F-458A-8FFC-1DAFDE19D2F0

Muhamed Lala zgjidhet kryetar i FRASH – Tetovë

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata benzina lirohet, nafta shtrenjtohet

064b94d4-8473-4ab5-a707-d9b312fc9ae2

Opozita shqiptare: Të gjithë njerëzit e Artan Grubit të përzier në biznesin e kazinove

oliver spasovski

Spasovski mohon se ka konflikt mbi kandidatin e LSDM-së për president: Për ne me rëndësi është Fronti Evropian

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Deri në fund të javës do të dorëzohen të gjitha librat

oliver spasovski

Spasovski: Ligji për amnisti nuk zgjidh problemin e burgjeve

shkup

Publikohet lista e vendeve më të sigurta në botë, Maqedonia e Veriut në vendin e 38-të

policia-714x420

MPB: Është arrestuar 23-vjeçari, u kap me 320 litra alkool të padeklaruar

INFO

NA NDIQ