Gastronomët premtojnë paga më të larta pasi mbetën pa staf

Picture of INA
INA

30/06/2024

Gastronomët në Strugë dhe Ohër edhe këtë verë do të plotësojnë mungesën e stafit me shkollarë dhe pensionistë, pasi vetëm një pjesë e vogël e mijëra punëtorëve të huaj të paralajmëruar nga Nepali dhe Bangladeshi për momentin punojnë në rivierë. Disa, megjithëse me pritshmëri të larta, u larguan para kohe për në destinacione të tjera në të gjithë Evropën Perëndimore.

Papraniku shprehet se zgjidhja nuk është angazhimi i punëtorëve që nuk e njohin gjuhën dhe do ta kenë të vështirë të përshtaten në mjedisin.

“U përpoqëm të merrnim staf nga agjencitë që sjellin punëtorë nga Filipinet, Nepali, jemi munduar që në prill, tani do të sjellin, nesër do te sjellin, por nuk kemi marrë staf nga jashtë, megjithëse i kemi pranuar të gjitha kërkesat e tyre. T’i paguajmë komision kompanisë që i sjellë, akomodimin, fjetjen, ushqimin tri herë në ditë dhe pagën me kontratë, pagën standarde. Dhe ata do të vinin për 600 euro. Shumica kërkonin që puna të mos jetë sezonale”, tha Danica Baçeva – pronare e objektit gastronomik.

Baçeva shton se stafi është shumë i vështirë për t’u arritur dhe se edhe ata që i gjejnë nuk janë profesionalë. Prej disa vitesh tashmë, mijëra të rinj dhe madje edhe familje të tëra kanë shkuar në bregdetin kroat çdo verë për të punuar në disa prej hoteleve apo restoranteve atje. Interesi po rritet çdo vit. Vetëm këtë verë, pothuajse 14.000 shtetas maqedonas morën leje pune në Kroaci./Alsat.mk

TË FUNDIT
34 minuta
Shaqiri: Koalicioni Evropian asnjëherë nuk kanë qenë të interesuar për ish-ushtarët e UÇK-së
36 minuta
Mickoski takohet me Vuçiqin: Të thellojmë edhe më shumë bashkëpunimin mes dyja vendeve
41 minuta
I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston
44 minuta
Djali dhe reja sulmojnë prindërit në një fshat të Tetovës
45 minuta
BDI: I gabuar dhe i dëmshëm vendimi i Qeverisë kundër tunelit të Korridorit 8 në aksin Gostivar – Bukojq

ME TE LEXUARA

4 orë
LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët
1 ditë
Qeveria ka emëruar disa drejtorë, ja emrat
41 minuta
I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston
21 orë
Qeveria miratoi emrat e zëvendësministrave të rinj, shtatë janë nga VLEN: Elfet Ismaili në Mbrojtje, Astrit Iseni në MPB
4 orë
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person
1 ditë
VLEN: Hajdutëria sinonim i BDI-së - Qeverisja e tyre mbi 20 vjeçare është drejtpërdrejt fajtor për eksodin e të rinjve shqiptarë

LEXO MË SHUMË

rijad shaqiri

Shaqiri: Koalicioni Evropian asnjëherë nuk kanë qenë të interesuar për ish-ushtarët e UÇK-së

mickoski-2

Mickoski takohet me Vuçiqin: Të thellojmë edhe më shumë bashkëpunimin mes dyja vendeve

baste bastore

I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston

policia-tetoves-spb-mpb

Djali dhe reja sulmojnë prindërit në një fshat të Tetovës

BDI selia

BDI: I gabuar dhe i dëmshëm vendimi i Qeverisë kundër tunelit të Korridorit 8 në aksin Gostivar – Bukojq

gashi

Gashi takohet me përfaqësuesit e Zyrës së DCAF në Shkup

mexhiti

Mexhiti dhe Mickoski në Londër u takuan me Zelenskin

rijad shaqiri

https://tv21.tv/vlen-i-pergjigjet-frontit-europian-shaqiri-koalicioni-europian-asnjehere-nuk-kane-qene-te-interesuar-per-ish-ushtaret-e-uck-se/

Saranda Imeri1

Imeri: Koalicioni VLEN siguron 30 milionë euro për komunat shqiptare

INFO

NA NDIQ