Gati të dalë në treg modeli i ri i Tesla

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/04/2023

Elon Musk po përgatitet të hedhë në treg automjetin e ri Tesla Model2. Duket se makina elektrike e re do të jetë më e vogel se modelet e deritanishme, me gjatësi 4.5m, më e aksesueshme, me një çmim prej 25 mijë Dollarë dhe me sasi prodhimi mjaft të lartë, 4 milionë në vit.

Ndërkohë që Tesla model 3 aktualisht në treg kushton 45 mijë Dollarë. Pra më agresiv në çmim, për të mposhtur edhe konkurrencën e Volkswagen që ka njoftuar gjithashtu një çmim të tillë për makinën e re elektrike që do prodhojë Id2All.

Duket se do të jetë viti 2025, megjithatë menaxherët e kompanisë dhe vetë Musk nuk kanë dashur të japin më shumë informacione.

Ndërsa për prodhimin fokusi mund të jetë në fabrikën e Shanghai por edhe në stabilimentin në Meksikë, ku pikërisht aty do të marrë jetë gjenerata e re e automjetit Tesla. Megjithatë zv/presidenti Lars Moravy ka theksuar se prodhimi do të jetë në disa fabrika, pasi parashikmet janë për volume shumë të mëdha dhe të shpejta./Klan News

TË FUNDIT
1 ditë
Po kërkoni një makinë të përdorur deri 10.000 €? Këto modele janë zgjidhja më e mirë
2 ditë
Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT
3 ditë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore
4 ditë
Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj
1 javë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Po kërkoni një makinë të përdorur deri 10.000 €? Këto modele janë zgjidhja më e mirë

LEXO MË SHUMË

vetura golf import

Po kërkoni një makinë të përdorur deri 10.000 €? Këto modele janë zgjidhja më e mirë

haker

Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

Trump Musk

Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

auto_donald-trump-oval-office1550229304

“Nuk kanë turp!” Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë

chat-gpt

“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

wi-fi ruter

Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

INFO

NA NDIQ