Gazeta franceze “Le Monde” shkruan për Albin Kurtin

ina-online
ina-online

9 Qershor, 2023

Gazeta prestigjioze franceze “Le Monde”, ka shkruar për zhvillimet që kanë ndodhur ditëve të fundit në tri komunat veriore të Kosovës, aty ku është tensionuar situata pas tentimit që kryetarët e rinj të fillojnë punën në objektet komunale.

Sipas gazetës, me gjithë presionin perëndimor, kreu i qeverisë, Albin Kurti, heziton të organizojë zgjedhje të reja në këto komuna.

“Albin Kurti mund t’i përgjigjet një pyetjeje të përsëritur tre herë me një jo të thjeshtë pa apel, pastaj të shpalosë mesazhin e tij pa ju dëgjuar më, duke ditur të qëndrojë i qetë, i sjellshëm dhe thellësisht jo fleksibël”, thuhet në artikull.

Gjithashtu, në artikull është shkruar se Kurti së pari kërkon “rivendosjen e shtetit ligjor”, pastaj garanci për një “fushatë të lirë dhe të drejtë” përpara se të pranojë tërheqjen e kryebashkiakëve shqipfolës – instalimi i të cilëve ka provokuar përplasje mes serbëve dhe forcave të NATO-s më 29 maj – dhe për të shpallur një datë për zgjedhje të reja në katër komunat me shumicë serbe.

Gazeta thotë se “sipas Kurtit, nuk ka rëndësi që dy emisarë të dërguar nga Brukseli dhe Uashingtoni erdhën në Prishtinë për t’i lutur që të organizojë këto zgjedhje deri në korrik, në këtë territor ende nën kontrollin e fshehtë të Beogradit dhe ku serbët bojkotuan votimin e fundit”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5648

Publikohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku (VIDEO)

vjosa Osmani

Osmani: Me armët ruse Vuçiq po mendon aneksimin sipas modelit të Krimesë

Shaip Kamberi

Kamberi: Vuçiq mund të hakmerret ndaj shqiptarëve në Luginën e Preshevës

KFOR KS

Tensionet në veri, KFOR-i rritë praninë me trupa britanike

IMG_5646

Policia e Kosovës me dëshmi të reja: ja ku dhe si u përgatit sulmi (VIDEO)

carl bildt

Bildt: Padyshim çështja e Veriut është dashur të zgjidhet shumë më herët

KFOR KS

NATO miraton forca shtesë pas tensioneve në veri/ Ky është paralajmërimi – ja çfarë mund të fshihet pas këtij vendimi

ushtria serbe

Ushtria serbe afër Kosovës, vjen paralajmërimi: Le ta provojnë prapë! Ja çfarë do t’u ndodhë

grupi terrorist banjske radojcic

Kërcënime nga ‘Brigadat e Veriut’ – ja kush fshihet prapa tyre!

INFO

NA NDIQ