Gazeta kroate “Jutarnji list”: Çfarë po planifikon Putin për Vuçiqin?

Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/01/2023

“Është në interesin e Rusisë që të shkaktojë konflikte në rajonin tonë dhe ajo po punon shumë për këtë. Çdo konsolidim, zbutje dhe lidhje e qartë me institucionet euroatlantike janë kundër interesave ruse.

Nëse Serbia bën një kthesë dhe pranon planin franko-gjerman për Kosovën, do të pasojë presioni dhe ndëshkimi brutal rus, sepse kjo do të ishte një parathënie e distancës së Serbisë nga Rusia”, thotë Jelica Minic, presidente e Lëvizjes Evropiane të Serbisë, rreth reagimit që do të pasojë nga Moska ndaj Serbisë dhe Aleksandar Vuçiqit.

Politologia e pavarur ruse Natalija Ishchenko i tha stacionit televiziv “Nastojaščee Vremja“, që transmeton nga Praga, se nëse Vuçiq pranon planin perëndimor, Rusia me siguri do të ndryshojë politikën e saj ndaj Serbisë.

Ajo është e bindur se në atë rast Rusia “me siguri do të ndërhyjë në punët e brendshme të Serbisë dhe me ndihmën e popullit të saj në Serbi do të përpiqet të shkund skenën politike atje”.

“Nëse Rusia arrin të lëshojë forcat radikale që ka nën kontrollin e saj, Serbinë e presin kohë të vështira dhe ajo do të bjerë në destabilitet që do të shkojë paralelisht me Moskën – beson Natalija Ishchenko, raporton gazeta kroate Jutarnji List.

Mediat ruse i kushtojnë shumë rëndësi “dorëzimit të mundshëm të Vuçiqit ndaj shantazheve të Perëndimit kolektiv”, siç shkruan Moska Komsomol (MK) me tirazh të lartë pro regjimit.

“Serbia po kalon momentet më të vështira të historisë së saj, por Serbia, përkundër presionit të madh nga Perëndimi, nuk vendos sanksione ndaj Rusisë dhe mban kontakte me Moskën”, thotë MK.

Politologia ruse Polina Sokolova theksoi për të njëjtën gazetë se shumica e popullsisë në Serbi është “e orientuar pro-ruse dhe se vetëm një pjesë e vogël është në anën e Perëndimit dhe kundër Rusisë” dhe, sipas saj, Vuçiq është i vetëdijshëm për këtë dhe do ta marrë parasysh kur të vendosë nëse do ta pranojë planin gjermano-francez për Kosovën.

Ajo beson se kërcënimi i Vuçiqit për dorëheqje “nuk është realist në këtë moment” dhe se ai do ta “bëjë” vetëm kur të marrë një vendim për Kosovën dhe se “pasardhësi i tij do të vazhdojë të zbatojë linjën e tij politike”.

Përveç kësaj, Sokolova beson se Vuçiq është “politikan më properëndimor që serbët mund ta zgjedhin në zgjedhje”.

“Vështirë se mund të presim një politikan të madh properëndimor prej tij”, është e bindur Sokolova.

Megjithatë, rusët kërkojnë që Vuçiq të deklarohet më qartë dhe jo vazhdimisht, siç mendojnë ata, “të diskutojë mes Rusisë dhe Perëndimit”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-04-24-20-41-33-817_com.android.chrome-edit

Rezultatet e para nga KSHZ

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Përfundon votimi për rrethin e parë të zgjedhjeve presidenciale

arben taravari

Taravari: Jemi të lumtur se e kemi fituar votën e shqiptarëve

Screenshot_2024-04-24-17-56-51-194_com.android.chrome-edit

Ja në sa ora do të shpallen rezultatet e para nga KSHZ

Screenshot_2024-04-24-17-56-51-194_com.android.chrome-edit

KSHZ: Deri në ora 17:00, jehona e votuesve është 44.18%

Zgjedhje votime vota Maqedoni

KSHZ: 35.89 % votuan deri në ora 15:00

ambasada

Ambasadat e huaja ndjekin procesin e votimit në Maqedoninë e Veriut

IMG_1475

Pas 55 viteve qëndrimi në Maqedoni, sot për herë të parë voton nëna e deputetes

FLAMUJ

Parlamenti Evropian e miraton planin prej 6 miliardë eurosh për Ballkanin Perëndimor

INFO

NA NDIQ