Gazetari Furkan Saliu për herë të dytë vizion Ukrainën: Lviv është qetë si të mos ketë luftë këtu!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/03/2022

Gazetari i Klan Macedonia, Furkan Saliu për herë të dytë viziton shtetin e Ukrainës pas nisjes së luftës mes Rusisë dhe Ukrainës.

Ai në një transmetim drejtpërdrejt nga qyteti ukrainas, Lviv ka raportuar se në këtë vend mbizotron një situatë krejt tjetër nga ajo që jemi duke parë në zonat tjera të Ukrainës ku po zhvillohen luftimet, transmeton ina-online.

“Mbrëmë kemi arritur në Lviv të Ukrainës, këtu qyteti funksiononte sikur të mos ketë luftë, sikur asgjë nuk po ndodhë, baret, restaurantet, duqanet të gjitha po funksionojnë, por shenja e parë që vërejtëm që këtu po ndodh diçka e pazakontë po ndodh në këtë shtet ishin televizionet, ku të gjith televizionet po transmetojnë lajmet e gjërat tjera që këtu ka luftë, e më pasë dëgjuam disa herë sirenën për ndonjë sulm të mundshëm ajror. Por për ta kuptuar se këtu vërtetë është një gjendje e rëndë dhe një luftë e madhe, tregojnë pamjet në stacionet hekurudhore këtu në Lviv, me mijëra njerëz janë duke pritur që të largohen nga Ukraina në drejtim të Polonisë.” – theksoi Saliu.

Saliu shpjegoji që sfida më e madhe në Lviv të Ukrainës është menaxhimi i situatës, ku i tërë qyteti është mobilizuar që të ndihmon qytetarët që vijnë nga zonat e luftës.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

improvizim

Në seancë të improvizuar, Ali Ahmeti shpall Ziadin Selën kryetar të Kuvendit të RMV-së

Protesta_Mjeket

Specialistët privatë vazhdojnë me grevën, thonë se kanë presione nga klinikat dhe kolegët më të vjetër

qytetare-1280x899

Shumica e të rinjve përdorin rrjetet sociale, sipas tyre partitë janë burimi më i madh i informacioneve të pasakta

ziadin sela

Sela: Pse janë të shqetësuar nga Fronti Evropian

afrim gashi

Gashi: Ata që sot e sulmojnë Albin Kurtin, janë të njëjtit që po i vajton edhe Aleksandar Vuçiqi

zgjedhje maqedoni

Fillon gara për deputetë, edhe pesë ditë fushatë presidenciale

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

Screenshot_2024-04-17-23-01-56-446_com.facebook.katana-edit

Mesazhi i Rijad Shaqirit nga Likova: Kush ka frikë nga ujqërit, nuk futet në mal

INFO

NA NDIQ