Gazetari i Sitel: Intonimi i himnit shqiptar, vepër penale – Kasami i kundërpërgjigjet: Shqiptarët janë realitet në Maqedoni!

ina-online
ina-online

10/11/2023

Kreu i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami ka qenë i ftuar sonte në Tv Sitell ku është pyetur edhe për idenë e intonimit të himnit të himnnit shqiptar në shkollat fillore.

“Nuk shoh asgjë të keqe kur shqiptarët intonojnë himnin në të cilin ata janë pjesë e atij himni. Ne nuk jemi kundër himninit maqedonas. Jemi për atë që të gjitha simbolet në shtet të reflektojnë karakterin e tij”, tha Kasami.

Kasami u ndal edhe tek çështja e flamurit.

“Nësë duam që të gjithë qytetarët ta rrespektojnë flamurin atëherë ai flamur duhet ta pasqyroj realitetin e popujve që jetojnë në këtë shtet”, shtoi Kasami.

Teksa gazetari maqedonas i bënte me dije se intonomi i himnit shqiptar është vepër e dënueshme me ligj, Kasami iu kundërpërgjigj duke i thënë se gazetarit se ky është realiteti në Maqedoni që nuk mund të mohohet.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ora

Doganat e Maqedonisë parandalojnë kontrabandim të 84 orëve Casio dhe 7.560 copë bizhuteri

moti

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

Xheladin-Murati-780x470-1-696x419

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

kkk

Spitali Klinik i Tetovës pranon donacion mbi 1 milion euro nga kompania Ecolog (VIDEO)

pazar-treg-shkup-1

Masat anti-krizë, masa populiste për vota në zgjedhje

xhelo

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

INFO

NA NDIQ