Gazetari kosovar Nebi Qena caktohet menaxher i Associated Press me seli në Uashington

Gazetari Nebi Qena është caktuar si menaxher i agjencisë së lajmeve Associated Press me seli në Uashington të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Lajmin e ka bërë të ditur bashkëshortja e tij Garentina Kraja duke shpërndarë një storie në Instagram.

“Nebi Qena është menaxheri i ri i detyrave kombëtare të fundjavës. Nebiu ka qenë producent senior për Izraelin, Bregun Perëndimor dhe Gazën që nga viti 2015 dhe ka drejtuar dhe koordinuar mbulimin të një sërë historish të mëdha duke përfshirë pushtimin rus të Ukrainës vitin e kaluar”.

“Ai ka mbuluar konfliktin në Siri dhe Kosovë po ashtu, dhe njihet për qetësinë e tij nën presion në një profesion me stres të lartë. Nebi është një menaxher i mrekullueshëm i videove, veçanërisht në situatat e fundit të lajmeve, dhe ne jemi të ngazëllyer që ai t’i bashkohet operacionit të ShBA-së. Ai do të jetë i vendosur në Uashington, D.C”./Klan Kosova.