Gazetari serb del të dëshmojë kundër krerëve të UÇK-së në Hagë

Picture of INA
INA

09/10/2023

Sot në Gjykatën Speciale po vazhdon dëshminë dëshmitari i radhës kundër krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Dëshmitari i radhës është një gazetar i Tanjugut serb që pretendonte se është ndaluar e keqtrajtuar nga UÇK-ja.

I njëjti pretendon se është “dënuar” nga UÇK-ja vetëm se ka kaluar në “territorin” e tyre pa mjet identifikimi.

“Ka qenë gazetar i Tanjugut që në fillim të 1996. Më 18 tetor 1998 kur po udhëtonte, u ndalua në një pikë kontrolli të UÇK, është mbajtur i ndaluar në 4 vende, përfshirë edhe një vend që ai pretendon se është Kleçkë. Gjatë kësaj kohe, një anëtar i UÇK-së i ka vendosur një armë në gojë. Ai thotë se është kërcënuar me thikë. Ata janë dënuar sepse kanë udhëtuar në zonën e UÇK-së”, tha në fillim të seancës, Prokuroria e Specializuar.

TË FUNDIT
12 orë
Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera
14 orë
Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari
16 orë
“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”
18 orë
“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë
1 ditë
Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën

ME TE LEXUARA

14 orë
Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari
12 orë
Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera
1 ditë
Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën
18 orë
“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë
16 orë
“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”

LEXO MË SHUMË

william walker uoker kurti

Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

rifat1

Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari

Presidentja-Vjosa-Osmani-dhe-homogu-i-saj-nga-Shqiperia-Bajram-Begaj

“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”

ushtari kfor

“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë

GP0a63QXMAA1Wbq-e1718139986554-780x439-1

Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën

Screenshot_2024-06-11-22-13-37-114_com.facebook.katana-edit

Piloti i parë shqiptar i forcave ajrore amerikane: Me krenari e mbajë uniformën

Peter Stano

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian tregon se çfarë duhet të bëjë Kosova për heqjen e masave

Albin Kurti Shkup

Mbahet sot samiti “The Western Balkans 2024”

edi rama

Rama: Pa Rugovën nuk do të kishte UÇK, ai ishte jehona e armëve të tyre mbi Beograd

INFO

NA NDIQ