Gazetari shqiptar në Beograd thotë se çfarë don Serbia?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/01/2023

Gazetari shqiptar në Beograd, Idro Seferi, ka thënë që Serbia insiston që të diskutohet më shumë se asociacionet e zakonshme që i bëjnë komunat.

“Këtu në Beograd nuk ka ndonjë publik rreth kësaj çështje se çfarë mund të përmbajë statusi. Presim të shohim nëse do të ketë diçka konkrete. Këto organizata shumë shpesh edhe japin mendime se si mund të hartohej një zgjidhje politike që jo domosdoshmërisht mund të futen në funksion si të tilla”, ka thënë Seferi.

Ai në Info Magazine në Klan Kosova, ka komentuar edhe deklarimin e Petkoviqit në lidhje me çështjen e asociacionit.

“Serbia insiston të diskutohet shumë më gjerë sesa asociacionet e zakonshme që i bëjnë komunat. Serbia insiston që të diskutohet me Serbinë që këtij statuti dhe si do të jenë kompetencat e asociacionit të komunave me shumicë serbe. Natyrisht që pretendimet në Serbi në vazhdimësi kanë qenë që shumë kompetenca t’i jepen asociacionit përmes komunave në mënyrë që politikisht të mos dalë sikur serbët janë integruar drejtpërdrejt në sistemin e Kosovës pa përfituar diçka për të drejtat e tyre”, ka thënë ai./KlanKosova

TË FUNDIT
43 minuta
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
47 minuta
Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste
49 minuta
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
58 minuta
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
2 orë
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
3 orë
60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!
20 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë
1 ditë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
5 orë
Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat

LEXO MË SHUMË

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

ikja banjske grupi terrorist veri

Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

aeroplani-kinez

Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

INFO

NA NDIQ