Gazetari zviceran përplaset me Stanon: Pse po dënoni të dyja palët, dhuna erdhi vetëm nga njëra palë – Serbia

INA
INA

30/05/2023

Gazetari Stephan Israel, nga gazeta zvicerane Tages-Anzeiger, e ka vënë në siklet zëdhënësin e Bashkimit Evropian, Peter Stano, kur e ka pyetur se përse po thoni se dënoni të dyja palët për çfarë po ndodhë në Veri, kur dhuna u shkaktua vetëm nga njëra palë.

“Ndoshta ju keni parë dhunë nga të dyja palët, por unë pash vetëm njërën palë të shkaktonte dhunë, a mund ta sqarosh qëndrimin tuaj”, i tha Stephan Stanos.

Gazetari gjithashtu ka folur edhe për cicërimën në Twittër të Përfaqësuesit të Lartë për Politikë të Jashtme dhe të Sigurisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, i cili po ashtu dënojë veprimet nga të dyja anët.

“Borrell është përfaqësues politik, prandaj puna e Borrell-it nuk është të flas për incidente operacionale dhe të tregojë kush është përgjegjës për rrahjet, apo përplasjet, roli i tij është që ta bëjë të qartë në kuadër të rolit të tij si ndërmjetësues se ai bën gjithçka në mënyrë që ta de-eskaloi situatën”, tha Stano duke provuar të arsyetohet për gjuhën e tij dhe shefit të tij

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Naim Murseli Liridon

Dyshohet se ia shiti armën Naim Murselit: 30 ditë paraburgim për të arrestuarin e katërt për rastin e Liridona Ademajt

granit plavaa

Sulmohet në burg vrasësi i Liridona Ademajt, ka tentuar dhe vetëvrasjen

aksident kosove

14 automjete të përfshira në aksidentin në Fushë Kosovë, ka edhe të lënduar

rip-600x360

Vdekja e policit në Jarinje po cilësohet e dyshimtë, trupi i pajetë dërgohet në IML

haxhi shala

Specialja arreston komandant ‘Topin’ – Haxhi Shalën

Screenshot_2023-12-10-23-42-16-882_com.android.chrome-edit

Kush ishte Liridona dhe Naimi? Detajet e pathëna për vrasjen në Kosovë (video)

rip-600x360

Vdes në detyrë në Jarinjë një polic kufitar i Njësisë Speciale

granit plavaa

Të burgosurit tentuan ta sulmojnë Plavën: Tre të dyshuarit për vrasjen e Liridonës shpërndahen në burgje të ndryshme

shaban liridona

Shaban Murseli pretendon se Milaim Zeka i kishte kërkuar Behgjet Pacollit përmes Naim Murselit 100 mijë euro

INFO

NA NDIQ