Gazmend Abdija: Rritje prej 52.8% në mbështetjen financiare për kompanitë shqiptare

ina-online
ina-online

12/10/2023

Drejtori i Agjencionit për Investime të Huaja dhe Promovim të Eksportit,  Gazmend Abdija, përmes një postimi në “Facebook”, ka njoftuar se këtë vit, përfitues të mbështetjes financiare për kompanitë prodhuese, janë 125 kompani shqiptare, krahasuar me 55 kompani që kanë qenë vitin e kaluar, kjo shënon një rritje prej 52.8% të kompanive përfituese.

Postimi i plotë: “Për vite me rradhë, kompanitë shqiptare që kanë prodhim, nuk kanë qenë të informuar mjaftueshëm për mbështetjen financiare që ofron shteti për ta.
Që nga dita e parë në Agjencion, së bashku me ekipin tim, jemi angazhuar në maksimum që kompanitë shqiptare të informohen në kohë për këtë mbështetje, dokumentacionin e nevojshëm dhe për afatin e aplikimeve.

Ndjehem shumë i lumtur të ju informoj se këtë vit kemi 52.8% apo 66 kompani më shumë që kanë përfituar nga mbështetja financiare në krahasim me vitin e kaluar.
Vazhdojmë të mbetemi të përkushtuar që vitin e ardhshëm ky numër të jetë akoma më i lartë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

TABANOC-696x522

Kapen 13 sirianë në afërsi të vendkalimit kufitar “Tabanoc”

bullgari-maqedoni

OKB: Bullgaria t’i garantojë të drejtat e pakicës maqedonase

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI së pari i mashtroi shqiptarët me Naser Zyberin, tani për së dyti me Talat Xheferin si kryeministër teknik-administrativ

sela

Ndërroi jetë aktivisti i ASH-së, Emri Bislimi

arrestime terrorizem shkup

Ndalohet një 20-vjeçar nga Kumanova, kapet me lëndë narkotike

naser zyberi

Zyberi me rastin e 10 dhjetorit: Secili ka të drejtë të jetojë një jetë normale

Bujar Osmani

Osmani: Shqiptarët përdoren si temë rezervë për pozicione më të mira elektorale nga partitë nacionaliste maqedonase!

vucic

Vuçiq: Infrastrukturë gazi edhe drejt Maqedonisë së Veriut!

lsdm vmro

Vrasësi dhe vrasjet shfrytëzohen për politikë ditore/ VMRO-ja dhe LSDM-ja vazhdojnë të kërkojnë përgjigje nga njëra-tjetra

INFO

NA NDIQ