Geer: Ka zbrazëti në Kodin Penal, duhet të rregullohet si prioritet

INA
INA

12/01/2024

Ambasadori evropian David Geer në një intervistë për AIM thekson se shqetësimi kryesor për ndryshimet e shpejta të Kodit Penal është mundësia e rritjes së pandëshkueshmërisë dhe ajo që është treguar me kalimin e kohës, siç tha, është se pas hyrjes në fuqi të ndryshimeve, mosndëshkueshmëria është rritur.

“Ajo që tërhoqi vëmendjen dhe shqetësimin tonë ishin ndryshimet në Kodin Penal. Ne ishim të shqetësuar në atë kohë se kjo do të çonte në më shumë pandëshkueshmëri, kishte keqpërdorim të flamurit evropian, por shqetësimi kryesor ishte se kjo mund të çonte në mundësi më të mëdha për mosndëshkim. Dhe ajo që shohim rast pas rasti me kalimin e kohës është rritja e mosndëshkimit dhe tani kemi parë se ka zbrazëti në një pjesë të ligjit që duhet të mbyllet si prioritet”, thotë Geer, duke iu përgjigjur pyetjes për problemin e korrupsionit me të cilin përballet vendi.
Ai tha se korrupsioni minon potencialin ekonomik të shtetit, minon inovacionin dhe është burim pabarazie dhe padrejtësie.

“Prandaj është shumë shqetësues që raporti i nëntorit i Komisionit Evropian thotë se nuk ka përparim në luftën kundër korrupsionit. Pritshmëria jonë është që kjo të jetë një nga fushat kryesore ku autoritetet duhet të jenë aktive, lufta kundër korrupsionit”, tha Geer, i cili përmendi se ka edhe shembuj të ndritshëm, si puna e Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit, por shtoi se në luftën kundër korrupsionit duhet të përfshihen të gjithë aktorët socialë./Telegrafi/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

imer

Selmani: Për demokracinë do të ishte e shëndetshme që presidenti të zgjidhet në Kuvend

autobus-besa

Aktvendimi për “Besa Transin” do të shpallet më 7 mars

Hristijan Mickoski

Mickoski ankohet: Byreku me jogurt është bërë 120 denarë

Afrim Gashi

Gashi optimist: Mbase sot përfundojmë procesin e mbledhjes së nënshkrimeve për Taravari

ahmeti-grubi-bujar-osmani-arber

Ademi: Osmani është i pari në listë, kemi mbledhur mbi 9.000 nënshkrime

kuvendi parlamenti

Të mërkurën deputetët do të votojnë për anëtarin e KSHZ-së dhe Ligjin për lojërat e fatit

bujar osmani

Osmani: Ukraina është vetëm stacioni i parë i ambicies imperialiste ruse, në radhë është Ballkani

kasami tetove nenshkrime

“Ndryshimin nuk e ndal as pushteti e as Rusia”, Kasami: Po të kishte më shumë zyra KSHZ, nënshkrimet do të mblidheshin për një ditë

IMG_9311

Taravari: Nënshkrim i Juaj është Frymëzim dhe Nder për Mua! Ndryshimi ka Nis!

INFO

NA NDIQ