Geer: Nëse nuk zbatohen ndryshimet kushtetuese, mund të ketë një ngërç

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2023

Ambasadori i BE-së në Shkup, David Geer tha sot se shumica e dy të tretave për ndryshimet kushtetuese është çështje e brendshme dhe pret që qeveria ta zgjidhë vetë.

“Nuk mund të ndërhyj në ato gjëra sepse nuk është në përshkrimin e punës sime. Ndryshimet kushtetuese burojnë nga marrëveshja për të cilën shteti është angazhuar në marrëdhëniet dypalëshe me Bullgarinë.

Ky ndryshim është një vendim sovran që duhet të marrë ky vend. Maqedonia e Veriut tashmë ka një histori të mirë të marrëdhënieve ndëretnike dhe mendoj se do të marrë një vendim që do t’i forcojë edhe më shumë, pa e rënuar identitetin e këtij vendi sepse kjo nuk humbet në rrugën drejt BE-së”, tha Geer.

Ai shtoi se nëse nuk zbatohen ndryshimet kushtetuese, beson se do të ketë një ngërç, por nuk mund të thotë se çfarë do të ndodhë më pas.

TË FUNDIT
5 orë
Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21
5 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
7 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
7 orë
Mediat serbe propagandë shtrembëruese për pikat turistike shqiptare, duke i quajtur si serbe (FOTO)
7 orë
Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Deputetës së LSDM-së i pengon se pse Gashi deklaratën solemne fillimisht e lexoi në gjuhën shqipe
11 orë
Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!
18 orë
Arrestohet kërçovari që kishte ikur nga burgu i Idrizovës
5 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
15 orë
Meta uron Gashin, kryeparlamentarin e ri të Maqedonisë së Veriut
21 orë
Macron për njohjen e shtetit palestinez: Po ndodh në moment të dobishëm
11 orë
VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?
18 orë
Ahmeti sot do ti shpalos hapat e ardhshëm të Frontit Evropian

LEXO MË SHUMË

IMG_2557

Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

albin kurti prishtine

Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

shkodra

Mediat serbe propagandë shtrembëruese për pikat turistike shqiptare, duke i quajtur si serbe (FOTO)

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

pasaporta-gjermane

Mbi 200 mijë të huaj morën shtetësi gjermane gjatë 2023, ja sa nga Maqedonia e Veriut

INFO

NA NDIQ