Geer: Nismat rajonale nuk janë alternativë për anëtarësim në BE

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/04/2023

Euroambasadori i Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, David Geer, në panel diskutimin e sotëm “Nismat rajonale dhe integrimi evropian”, tha se nismat rajonale nuk janë alternativë për anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

“Jemi në kohën kur kemi dinamikë të caktuar. Vazhdimisht themi se marrëdhëniet e mira ndërfqinjësore janë proces i mirë eurointegrues dhe janë shtylla e integrimit evropian. Ky vend ka një reputacion solid në rajon për promovimin e dialogut, bashkëpunimit dhe sigurisë. Duke bartur përvojat e saja në nivel ndërkombëtar, këtë e pamë edhe përmes Forumit të Prespës, ndërsa tash Maqedonia e Veriut ishte nikoqire ndërmjet Marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë”, u shpreh Geer në panelin e mbajtur sot në Ministrinë e Punëve të Jashtme i organizuar nga Klubi diplomatik Shkup dhe Universiteti Amerikan në Shkup, me rastin e Ditës së Diplomacisë së Maqedonisë.

Geer rikujtoi se Maqedonia e Veriut bëri progres të madh në rrugës e saj eurointegruese gjatë viteve të fundit, ndërsa bashkëpunimi rajonal dhe integrimi në BE duhet të shkojnë barabartë.

“Tani diskutojmë për treg të përbashkët të Ballkanit Perëndimor si element për integrim. Ajo që u miratua në Sofje në vitin 2020, do të thotë lëvizje e lirë e shërbimeve, kapitalit dhe njerëzve. Mbulimi i aspekteve të digjitalizimit, investime dhe inovacione dhe politika industriale, e gjithë kjo mund të promovojë integrim më të mirë rajonal dhe ekonomik si integrim vital në tregun e BE-së”, u shpreh Geer.

TË FUNDIT
3 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
4 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku
4 orë
Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim
5 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
7 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

ME TE LEXUARA

15 orë
Petrovska: Dorëheqja e Zaevit nga LSDM ishte vendim i gabuar
10 orë
ASH: Stoilkoviq ta njohë Kosovën, gjenocidin në Srebrenicë dhe të distancohet nga Putini dhe Vuçiçi, para votimit të Qeverisë
19 orë
Kuvendi do të mbajë seancën e pestë
14 orë
“Sjellja e BDI-së ka ndikuar keq në rejtingun e LSDM-së” – thotë Petrovska dhe kërkon ribrendim të LSDM-së
10 orë
Tetovë, në fund të muajit nis vendosja e semaforëve në bulevardin “Bllagoja Toska”
19 orë
Mumiet e fshatit Likovë, rasti i rrallë në vendin tonë dhe më gjerë
12 orë
Thaçit dhe Veselit u vazhdohet paraburgimi
10 orë
Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM
18 orë
Milloshoski: LSDM dhe BDI kanë lënë një buxhet me një nivel shumë të ulët

LEXO MË SHUMË

IMG_3310

Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

MVR-polici-a-1-750x430-1-1

Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

IMG_3305

Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

dacic

Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd

Oliver spasovski

Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM

tetova

Tetovë, në fund të muajit nis vendosja e semaforëve në bulevardin “Bllagoja Toska”

INFO

NA NDIQ