Geer për ligjet për ndërtimin e korridoreve 8 dhe 10-D

Picture of INA
INA

10/05/2023

Euroambasadori në vend, David Geer theksoi se ligjet që kanë të bëjnë me ndërtimin e korridoreve 8 dhe 10-D nuk ka harmonizim të standardeve të Bashkimit Evropian. Ai shprehet i shqetësuar me vendosjen e flamurit evropian të këto ligje.

“Sistemi i flamurit evropian përdoret kur e harmonizoni legjislativën tuaj me legjislativën dhe standardet e Bashkimit Evropian. Na shqetëson fakti që në ligjet për ndërtimin e korridorit 8 dhe 10-D vendoset flamuri evropian duke marrë parasysh se aty nuk ka harmonizim me standardet e Bashkimit Evropian”, u shpreh Geer.

Sipas tij, flamuri evropian ekziston për shkak se në rrugën drejt BE-së, Maqedonia e Veriut, por edhe vendet tjera, duhet të miratojnë disa pjesë të legjislacionit, që kërkon shumë kohë në Parlament.

“Do të duhen dekada nëse miratohen të gjitha pjesët e legjislacionit, nëse procesi zhvillohet në kushte normale. Prandaj kemi flamurin evropian. Ju mund të përdorni flamurin evropian kur përafroni legjislacionin tuaj me legjislacionin dhe standardet e BE-së”, u shpreh Geer.

TË FUNDIT
2 orë
Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)
11 orë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
12 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
12 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
14 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

ME TE LEXUARA

1 ditë
Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni
16 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
1 ditë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
1 ditë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
14 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

shqiptaret plisa tifozet kuq e zi

Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

besmir limani

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

INFO

NA NDIQ