Geer thekson rëndësinë e marrëveshjeve ndërkombëtare për përshpejtimin e integrimit të Maqedonisë së Veriut në BE

Picture of INA
INA

05/06/2024

Ambasadori evropian David Geer beson se Marrëveshja e Prespës, Marrëveshja Kornizë e Ohrit dhe Marrëveshja për marrëdhënie të mira fqinjësore me Republikën e Bullgarisë, secila në mënyrë të ndryshme, i kanë sjellë përfitime të konsiderueshme vendit dhe thotë se prandaj është e një rëndësie të madhe për Bashkimi Evropian të punojë për zbatimin e plotë të tre kontratave.

“Marrëveshja e Prespës, e cila po debatohet shumë në këto momente, ka sjellë përfitime të mëdha për vendin tuaj. Tregtia ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë është dyfishuar pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës, është zhvilluar bashkëpunimi kulturor dhe është forcuar komunikimi mes popujve të dy vendeve, si dhe bashkëpunimi mes dy vendeve dhe bashkëpunimi në fushën ushtarake. mes ushtrive të dy vendeve”, tha Gir.

Ambasadori shprehu bindjen se Bashkimi Evropian duhet të ndërtojë mbi këto arritje dhe të vazhdojë të punojë për zbatimin e plotë të këtyre marrëveshjeve, të cilat do të ndihmojnë në përshpejtimin e rrugës së integrimit evropian të Maqedonisë së Veriut. Ai shtoi se pritet formimi i një qeverie të qëndrueshme, e cila do të ndërmarrë të gjitha hapat e nevojshëm për të vazhduar reformat dhe anëtarësimin e vendit në BE.

TË FUNDIT
1 orë
Siljanovska pret që përbërja e re qeveritare të punojë në përputhje me interesin kombëtar maqedonas dhe në interes të qytetarëve
4 orë
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
5 orë
Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët...
6 orë
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
7 orë
Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë

ME TE LEXUARA

20 orë
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë
4 orë
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
1 ditë
80 vjetori i gjenocidit ndaj çamëve shënohet edhe në RMV
20 orë
Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi
1 orë
Siljanovska pret që përbërja e re qeveritare të punojë në përputhje me interesin kombëtar maqedonas dhe në interes të qytetarëve
1 ditë
Deri në mesnatë pritet votimi i Qeverisë së re
20 orë
Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut
1 ditë
DASH: Pozicioni i Mickoskit është në përputhje me Prespën
12 orë
Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike

LEXO MË SHUMË

Screenshot_20240624-183025~2

Siljanovska pret që përbërja e re qeveritare të punojë në përputhje me interesin kombëtar maqedonas dhe në interes të qytetarëve

Angela Ageler

Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin

FB_IMG_1719231583046

Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët…

derivate nafta dizeli benzin

Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut

taravari ilir

Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë

xhaferi mickovski]

Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

kombetarja

Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

INFO

NA NDIQ