Gençovska: Bullgaria kërkon zbatimin e plotë të Marrëveshjes për fqinjësi të mirë me RMV-në

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/02/2022

Pala bullgare mbetet në qëndrimin se në zbatimin e plotë të Marrëveshjes për Fqinjësi të Mirë dhe Bashkëpunim nga viti 2017, si dhe respektim të të drejtave të bullgarëve në Maqedoninë e Veriut.

Këtë e deklaroi ministrja bullgare e Punëve të Jashtme, Teodora Gençovska për BNR, në vigjilje të mbledhjes së rregullt në nivel të ekspertëve, mes ministrive të punëve të jashtme të Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, që do të mbahet sot në Sofje, sipas dinamikës së marrëveshjeve dypalëshe për të ashtuquajturën paketë e çështjeve politike.

Sipas Gençovskës, Bullgaria do të vazhdojë ta mbështesë, siç pohon, “kërkesën legjitime që bullgarët në Maqedoninë e Veriut të jenë të kyçur në mënyrë të barabartë me të gjitha kombet tjera, në Kushtetutën e tyre”.

Një nga prioritetet kryesore, thotë ajo, është që të arrihet progres në punën e Komisionit të përbashkët për çështje historike dhe arsimore, për përgatitje të kalendarit për nderim të përbashkët të personaliteteve nga, siç pohon “historia e përbashkët, për të cilat tashmë është rritur pajtueshmëri”.

“Do të kërkojmë fillimin e procesit të modernizimit të programeve mësimore në Republikën e Maqedonisë së Veriut”, tha shefja e diplomacisë bullgare për radion bullgare BNR

TË FUNDIT
15 minuta
Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së
51 minuta
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
53 minuta
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
56 minuta
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer
2 orë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

ME TE LEXUARA

21 orë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit
17 orë
EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik "GENERALKA WEEKEND 24"
1 ditë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
53 minuta
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
21 orë
“Vëllavrasje”, Kasami: Deklarata e Ahmetit e rrezikshme! Ne nuk jemi të interesuar për asnjë konflikt
17 orë
A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?
1 ditë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

LEXO MË SHUMË

thaci-veseli-krasniqi-selimi

Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së

keshilli-gjyqesos-

Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij

zgjedhjet-maqedoni

Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

mexhiti izet

Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer

keshilli-gjyqesos-

Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

INFO

NA NDIQ