Gënjeshtër – se sanksionet e ShBA-së ndaj Rusisë ndikuan në krizën ushqimore

Picture of ina-online
ina-online

05/08/2023

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Kosovë ka deklaruar se është gënjeshtër qëndrimi i Rusisë e cila është duke u përpjekur lë fajin tek sanksionet e ShBA-së për krizën e sigurisë ushqimore në botë.

“Sanksionet e SHBA-së në përgjigje të luftës së zgjedhur të Rusisë nuk kanë pasë synim produktet bujqësore dhe plehrat ruse”.

“Në të kundërt, vetë Qeveria e Federatës Ruse ka vendosur ndalime për eksportet e grurit dhe plehrave”, thuhet në njoftimin e ambasadës.

TË FUNDIT
18 orë
Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit
1 ditë
The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE
1 ditë
Putin shkarkon zv.ministrat e Mbrojtjes të Rusisë, emëron kushërirën e tij (FOTO)
2 ditë
Trump: Zelensky është biznesmeni më i madh nga të gjithë politikanët deri më tani
2 ditë
Sudani përballet me urinë më vdekjeprurëse në 40 vjet, OKB: Ne kemi nevojë që bota të zgjohet

ME TE LEXUARA

18 orë
Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

LEXO MË SHUMË

Stoltenberg

Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

Ursula Von der Leyen

The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE

Putin

Putin shkarkon zv.ministrat e Mbrojtjes të Rusisë, emëron kushërirën e tij (FOTO)

donaldtrump

Trump: Zelensky është biznesmeni më i madh nga të gjithë politikanët deri më tani

sudan varferi

Sudani përballet me urinë më vdekjeprurëse në 40 vjet, OKB: Ne kemi nevojë që bota të zgjohet

Makron Macron

The Observer për zgjedhjet franceze: Emmanuel Macron po luan një lojë të rrezikshme

putin-zelenski

Zelensky: Putin nuk do ta përfundojë luftën

haxh-meke

14 të vdekur gjatë pelegrinazhit në Mekë, temperaturat deri në 47 gradë

biden-zelensky

Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen

INFO

NA NDIQ