Georgievski: Bullgarët nuk e kuptuan Zaevin sa ishte kryeministër

Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/02/2022

Ish-kryeministri Ljubço Georgievski përshëndet energjinë dhe frymën e re në negociatat mes Maqedonisë dhe Bullgarisë.

“Dy kryeministrat e rinj e sollën këtë erë, jo se ajo frymë nuk ekzistonte te Zaev. Me sa duket, për fat të keq, bullgarët nuk e kuptuan sa ishte ai kryeministër. Nuk mund të mos e njohim erën e re”, thotë Georgievski për “24 Analiza”.

Georgievski beson se në të dyja shoqëritë ka prej atyre që angazhohen që të gjejnë të meta në çdo gjë.

“Në skenën politike bullgare disa shpikin probleme atje ku nuk ekzistojnë, pse Petkovi erdhi në Shkup, pse Kovaçevski nuk ishte në Sofje etj. Ndërsa këtu kam ndjesinë që ata pa parë se çfarë po ndodh reagojnë automatikisht”, tha ish-kryeministri.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kongresi Senati Amerikan SHBA

Në ankth për Ballkanin, SHBA-ja aspiron angazhim të shtuar

lindita ahmeti

ITSHKSH përkujtoi studiuesen Lindita Ahmeti

vucic kurti

Vuçiq ankohet në OKB: punët e Maqedonisë së Veriut s’i pengon Serbia, por Albin Kurti

mira murati

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

vucic un

Vuçiqi vazhdon me ”përalla”, pretendon se shtypja ndaj serbëve në Kosovë është shtuar

speciazilanta

Specializantët privatë pezullojnë përkohësisht grevën: Nuk do të ndalemi deri në zgjidhjen e problemeve tona

inbound1570935745553072141

Shefja e UNMIK-ut: Vazhdoj ta theksoj kërkimin e përgjegjësisë për incidentin në Banjskë

vucic vjosa osmani

Nis seanca për Kosovën në OKB, Osmani përball Vuçiqit

ASH

ASH: Ranë maskat, Mickoski shpalosi bashkëpunimin që ka me opozitën shqiptare

INFO

NA NDIQ