Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës nuk mund të ndryshohet në mënyrë të njëanshme

INA
INA

31/01/2024

Marrëveshja e Prespës është një marrëveshje ndërkombëtare, ka fuqinë e të gjitha dispozitave ligjore dhe nuk mund të ndryshohet në mënyrë të njëanshme nga asnjëra palë, tha ministri i Jashtëm i Greqisë, Giorgos Gerapetritis, si në intervistën e mbrëmshme për televizionin grek “Antena” dhe nga Parlamenti mëngjesin e sotëm, duke iu përgjigjur pyetjeve parlamentare.

Kreu i diplomacisë greke theksoi se Demokracia e Re doli me kohë me qëndrime për Marrëveshjen e Prespës për pikat që ata i konsideronin problematike, por theksoi se ajo nuk mund të modifikohet tani dhe Greqia ndjek respektimin e vazhdueshëm dhe rigoroz.“E kam theksuar vazhdimisht se Marrëveshja e Prespës është një marrëveshje ndërkombëtare. Ajo u votua nga Parlamenti grek dhe siç kërkohet nga Kushtetuta, kjo Marrëveshje ka përparësi ndaj çdo dispozite tjetër ligjore, që do të thotë se nuk mund të ndryshohet në mënyrë të njëanshme nga asnjëra palë. Demokracia e Re prezantoi me shpejtësi qëndrimet e saj për ato pika që ishin problematike në Marrëveshjen e Prespës. Ai menjëherë theksoi se do të ketë probleme edhe në zbatim. Sot ne jemi të detyruar me kushtetutë ta zbatojmë këtë Marrëveshje dhe ndryshimi i njëanshëm nuk është i mundur. Por ajo që ne duhet të bëjmë dhe po bën Greqia është të ndjekim respektimin e vazhdueshëm dhe të rreptë”, tha Gerapetritis nga Kuvendi, duke iu përgjigjur një pyetjeje parlamentare.

Lidhur me detyrimin për ndryshimin e pasaportave dhe targave të automjeteve deri më 12 shkurt, kreu i diplomacisë greke tregoi se ka dispozita dhe afate të qarta që duhen respektuar

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

cccc-600x360

Përplasje Zagreb-Beograd, kryediplomti kroat: Serbia e obsesionuar me Kroacinë, Vuçiq histerik

termet

Tërmet në afërsi të Ulqinit

qendra kulturore zagreb

Hapja solemne e Qendës Kulturore Shqiptare në Zagreb

serbia rusia

Gazetarë nga Ballkani Perëndimor me lidhje me OJQ-në AJKF, e cila dha grante për promovimin e narrativave ruse. Kush është nga Maqedonia e Veriut?

Plazh greqi hanioti

Pushimet në Greqi sivjet shtrenjtohen për 20-30%

termet

Regjistrohen disa tërmete në Kroaci

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Raporti britanik: Rusia po rindërton kapacitete për të destabilizuar Evropën, përmendet edhe Kosova

aksidenti presheve

Preshevë, tre emigrantë të vdekur e 11 të plagosur

radojcic milan

I kërkuar nga Interpoli, a do ta dorëzojë Serbia kriminelin Milan Radoiçiq?

INFO

NA NDIQ