Gërhitja nuk është gjithmonë e padëmshme, ndonjëherë mund të jetë shenjë e gjendjeve serioze

INA
INA

14 Gusht, 2023

Nëse flini në shpinë, ka më shumë mundësi që të jeni të prirë ndaj gërhitjes, e cila mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore.

Gjegjësisht, gërhitja ndonjëherë mund të tregojë për disa probleme shëndetësore që duhet t’i trajtojmë në mënyrë që të mos kthehen në gjendje kronike më të rënda.

Ekspertët paralajmërojnë se një person që gërhet mund të ketë disa nga problemet e mëposhtme shëndetësore: apnea obstruktive e gjumit, sëmundje të zemrës, obezitet, hipotiroidizëm ose një tiroide joaktive, septum të devijuar, polipe të hundës dhe probleme me sinuset.

Shumë njerëz pyesin nëse duhet të shohin një mjek nëse kanë probleme me gërhitjen. Edhe pse zakonisht nuk është asgjë e rrezikshme, është mirë të bëjmë një ekzaminim për të përjashtuar të gjitha shkaqet e tjera të mundshme, veçanërisht nëse gërhitja ka ndodhur papritur ose nëse pengon funksionimin tonë të përditshëm.

Ata që priren të gërhijnë kanë pothuajse dy herë më shumë gjasa të pësojnë goditje në tru në krahasim me njerëzit që flenë mirë.

Edhe pse në shumicën e rasteve gërhitja është një fenomen shumë i zakonshëm që mund të jetë i pakëndshëm vetëm për njerëzit që janë pranë nesh, megjithatë nuk duhet anashkaluar.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ushqim per anemiket

Njihuni me ushqimet me vitaminë B5, kundër alergjive

koka-600x360-1

Migrena duhet të merret seriozisht ndërsa koha e pritjes për trajtimim rritet

bajame

Bajame para se të flini, më mirë se ilaçet e gjumit

shega

Përfitimet shëndetësore dhe ushqyese të shegës

barku..

Vjeshta, koha më e mirë për të humbur peshë; Çfarë duhet të bëni?

KAFE

A shkakton kafja dhimbje koke – Cila është doza e saktë ditore

stres

A mund të trashëgohen sëmundjet mendore?

muskuj - shpimda - dhimbje

Ju dhëmbin muskujt pa arsye? Ja nga çka po vuani

Arra

Pse duhet të hani disa kokrra arra në mëngjes

INFO

NA NDIQ