Gërkovska: Porositë nga SHBA-ja duhet të ndikojnë që organet e drejtësisë të sjellin vendime profesionale

Iliria News Agency
Iliria News Agency

25/04/2023

Zëvendëskryeministrja për politika për sundim të mirë, Sllavica Gërkovska deklaroi sot se vendimet e Gjykatës së Apelit për anulim të vendimeve në raste kundër personave me profile të larta janë probleme serioze dhe se porositë që vijnë nga SHBA-ja përfundimisht do tl ndikojnë në organet e juriusprudencës se vendimet duhet t’i sjellin në mënyrë profesionale, të paanshme, pa ndikim nga pala tjetër.

Deklarata e Gërkovskës vijnë pasi ambasadorja e SHBA-së në Shkup, Angela Aggeler, më 11 prill të këtij u viti ka dërguar letër organeve gjyqësore dhe ekzekutive, në të cilën e shpreh shqetësimin e saj dhe të SHBA-së për, siç tha, vendimin e anuluar kundër profileve të larta të cilët Gjykata e Apelit i ktheu në procedurë të shkallës së parë.

“Ju e dini se që vitin e kaluar, që kur ishte këtu edhe ambasadorja e kaluar, e ngrita çështjen për vendimet e Gjykatës së Apelit. Reagimi i parë ishte pas, thënë siç thotë populli, tregtisë së parë të fajit, pasuan disa ngjarje së bashku me organet e jurispudencës, profesorë universitarë, mediume, organizata joqeveritare për atë se çka duhet të ndërmerret, në kuptimin sistematik të ulen ato mundësi, megjithatë edhe më tej disa aktivitete që shkojnë në atë drejtim dhe tashmë me partnerët ndërkombëtarë jemi dakorduar se si në mënyrë sistematike të ulen mundësitë për diçka të tillë, megjithatë edhe aktivitetet për të cilat jeni dëshmitarë se i kemi edhe me institucionet e tjera”, u përgjigj Gërkovska në përgjigje të pyetjes se çka do të ndërmarrë Qeveria lidhur me letrën e Aggelerit, duke pasur parash se ky është paralajmërim serioz nga SHBA-ja, duke pasur parasysh se ata janë partnerë në përballje me korrupsionin.

Ajo theksoi se ky është problem mjaft serioz dhe shfaqi shpresë se këto paralajmërime do të kontribuojnë përfundimisht për veprim ashtu siç i ngjan një sistemi profesional të jurisprudencës me integritet.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rama zelenski

Zelensky nderon me dekoratën më të lartë Ramën, nënshkruhen marrëveshjet e miqësisë

Screenshot_2024-02-28-10-55-47-940_com.miui.gallery-edit

Xheladini: Pse rritje pagash vetëm për Universitetin Kirili dhe Metodi” në Shkup dhe jo për Universitetin e Tetovës

gjykata-kushtetuese

Gjykata kushtetuese duhet të sjellë vendim për “nacionalitetin” në Ligjin për evidencën amë

musa blerim

“Siklet” në BDI! Musa Xhaferi insiston që të jetë bartës liste në zonën e 5-të zgjedhore, Blerim Bexheti në zonën e 1-rë

kuvendi parlamenti

Kuvendi do ta mbajë mbledhjen e 145-të: zgjedhja e anëtarit të KSHZ-së, vazhdimi i vlefshmërisë së pasaportave, ligji për lojërat e fatit…

Bujar Osmani

Osmani: Ukraina lufton për të gjithë ne! Nëse fiton Rusia, ne e kemi radhën

vmro-bdi

BDI: Mickoski injoroi Amerikën, injoroi Europën, po injoron edhe të ardhmen europiane të qytetarëve

foshnje bebe

Të dhëna alarmante/ Martohen vëlla e motër në Veles se u ngatëruan gjatë birësimit

zelensky tiran

Samiti i Ukrainës në Tiranë, kush janë liderët e rajonit që marrin pjesë

INFO

NA NDIQ