Gërkovska – Taravari: E rëndësishme është që edhe komunat të përfshihen në promovimin e parimeve të qeverisjes së mirë

ina-online
ina-online

01/08/2023

Zëvendëskryeministrja për Politike dhe Qeverisje të Mirë, Sllavica Gërkovska sot ishte për vizitë pune në Gostivar ku realizoi takim me kryetarin e komunës, Arben Taravari.

Në takim, siç njoftojnë nga kabineti i zëvendëskryeministres Gërkovska, është biseduar për organizimin e përbashkët të ngjarjeve debatuese, pas fillimi të vitit të ardhshëm shkollor, në kuadër të aktiviteteve të dedikuara për të rinjtë.

Zëvendëskryeministrja Gërkovska dhe kryetari Taravari u pajtuan se është jashtëzakonisht e rëndësishme që vazhdimisht të punohet në ngritjen e vetëdijes së të rinjve për çështjet që kanë të bëjnë me etikën, integritetin dhe përgjegjësinë, sepse ato sjellin potencial për ndryshime pozitive në shoqëri dhe për tejkalimin e dobësive në sistem dhe shoqëria në tërësi.

“Lidhur me transparencën, si mekanizëm kyç kundër korrupsionit, zëvendëskryeministrja informoi për progresin në forcimin e transparencës aktive të institucioneve. Në këtë drejtim, ajo iu referua Udhëzimeve për Transparencë, të cilat Kabineti për Politika të Mira i ka përgatitur me Agjencinë për Qasje të Lirë në Informacione të Karakterit Publi dhe Qendra për Menaxhimin me Ndryshime”, thuhet në njoftimin e kabinetit të Gërkovskës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ora

Doganat e Maqedonisë parandalojnë kontrabandim të 84 orëve Casio dhe 7.560 copë bizhuteri

moti

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

Xheladin-Murati-780x470-1-696x419

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

kkk

Spitali Klinik i Tetovës pranon donacion mbi 1 milion euro nga kompania Ecolog (VIDEO)

pazar-treg-shkup-1

Masat anti-krizë, masa populiste për vota në zgjedhje

xhelo

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

INFO

NA NDIQ