Gërvalla sot në vizitë zyrtare në Shkup

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Donika Gërvalla sot do të qëndroj për vizitë zyrtare në Shkup.

Ambasada e Kosovës në Shkup me anë të një postimi në rrjetin social Facebook ka thënë se Gërvalla sot do të zhvilloj vizitën e parë zyrtare në Maqedoninë e Veriut.

Ajo do të pritet nga krerët institucional si presidenti Stevi Pendarovski, kryetari i Kuvendit, Xhafer Tahiri, kryeministri Zoran Zaev, zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi dhe Ministri i Jashtëm, Bujar Osmani.

Temë kryesore e takimeve do të jetë avancimi i raporteve miqësore dypalëshe në rrafshin politik, ekonomik, atë të mbrojtjes si dhe në fusha tjera të interesit të përbashkët.

Ministrja, gjithashtu do të ketë agjendë të ngjeshur me aktivitete tjera me institucione lokale dhe aktivitete tjera kulturore. Vizita vjen vetëm një ditë pas takimit trepalësh Serbi – Maqedoni e Veriut dhe Shqipëri, në kuadër të të ashtuquajturit “Minishengen” tani i pagëzuar si “Open Ballkan”.