Gërvalla takon mërgimtarët në Kanada, thotë se ata kanë një rol kyç në zhvillimin e Kosovës (FOTO)

Picture of ina-online
ina-online

01/06/2024

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla ka vizituar mërgimtarët shqiptarë në Otava e Hamilton të Kanadasë, në kuadër të vizitës zyrtare.

Gërvalla është shprehur se mërgimtarët luajnë një rol kyç në zhvillimin ekonomik, shoqëror dhe politik të Kosovës.

“Me qëllim të fuqizimit të lidhjeve mes mërgatës dhe Kosovës, rritjen e bashkëpunimit ekonomik dhe fuqizimin kulturor të tyre në Kanada, në kuadër të vizitës zyrtare, bashkëbiseduam me mërgimtarë në Hamilton dhe Otava të Kanadasë”, shkroi ministrja në Facebook.

“Në bashkëbisedimin e mbajtur në Otavë, morëm pjesë në hapjen e ekspozitës së piktorit kosovar, Zeqirja Rexhepi, duke e vlerësuar lartë kontributin e tij dhe diasporës sonë në ngritjen e imazhit tonë në botë”.

“Gjatë bashkëbisedimeve theksova faktin që mërgimtarët luajnë një rol kyç në zhvillimin ekonomik, shoqëror dhe politik të Kosovës duke i inkurajuar ata që të angazhohen në jetën politike dhe ekonomike të vendit”.

“Në fokus ishin edhe iniciativat e qeverisë për të përforcuar lidhjet me mërgatën, si Ligji për Diasporën dhe programi për diplomaci publike ‘Citizen Diplomacy Felloëship’”.

TË FUNDIT
13 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
16 orë
FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet
17 orë
Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?
1 ditë
Shqiptarja Sabrina Vela nxënësja më e mirë (Valedictorian) në shkollë të mesme, Staten Island
2 ditë
Paralajmërohet ndërprerje e linjës ajrore Shkup-Gjenevë nga 1 nëntori

ME TE LEXUARA

17 orë
Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?
16 orë
FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet
13 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

LEXO MË SHUMË

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

drejtesi gjyq

FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet

euroo

Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?

Screenshot_2024-06-11-22-02-33-046_com.facebook.katana-edit

Shqiptarja Sabrina Vela nxënësja më e mirë (Valedictorian) në shkollë të mesme, Staten Island

Aeroporti-i-Shkupit-780x439-1-750x430-1

Paralajmërohet ndërprerje e linjës ajrore Shkup-Gjenevë nga 1 nëntori

Muharrem Salihu

Salihu nuk arriti votat për eurodeputet: Nuk i’a dolëm, por rrugëtimi ynë vazhdon

adnan dibrani

Adnan Dibrani fitoi mandatin e eurodeputetit, shqiptari i dytë në Parlamentin Evropian

arba

Arba Kokalari sërish fiton mandatin e eurodeputetes

Skenderi (majtas) dhe Majlinda Qarri (djathtas) me djalin Kevinin në Caffé Europa 
Foto: Julia Geppert

Familja Qarri me një restorant që ka të bëjë me Bashkimin Evropian

INFO

NA NDIQ