Gërxhaliu: Vendimi i BQK’së për 500 eurot është anti-ligjor, rrezikojmë ‘eksod’ të këtyre kartëmonedhave

INA
INA

22/01/2024

Ish-kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu, e ka quajtur anti-ligjor vendimin e BQK-së për ndalimin e kartëmonedhave 500-she.

Gërxhaliu për Ekonomia Online ka thënë se vendimi është marrë me ngutim dhe se dëmi do të jetë mbi sektorin privat. Për këta të fundit, Gërxhaliu ka kërkuar trajtim më të dinjitetshëm.

Profesori i ekonomisë, thekson se për vendime është dashur të ketë kampanja informuese. Ndërsa, konsideron se vendime për ndalim të kartëmonedhave mund të marrë vetëm Banka Qendrore Evropiane (BQE).

“Në rend të parë duhet të kuptohet që për vendime të tilla duhet të një kampanjë informuese paraprakisht dhe në rend të dytë vetë vendimi i Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës është në kundërshtim ku është shkruar në një formë krejt tjetër dhe të nesërmen kërkohet heqja e fjalisë së parë dhe duhet të kuptohet që Kosova nuk ka të drejtë ndalimi, por ka të drejtë vetëm të zbatimit të asaj se çka është vendosur në nivele më të larta dhe niveli më i lartë është Banka Qendrore Evropiane dhe nemi dëshmitar të asaj që është falsifikim, parregullsi dhe risk”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

cmimet-e-garantuara

Bekteshi: Nuk do të vazhdohet masa për çmime të garantuara, do të ketë ndryshime ligjore

nafta tregjet

Rënie e madhe e eksporteve të naftës amerikane në Evropë, rritje e re e çmimeve të mundshme

aeroport italiane franceze

Shtrenjtohen biletat e fluturimeve, ja sa do të shkojnë?

ekonomi investim plan menaxhim

Samiti për Investime në Ballkan bënë bashkë gjashtë kryeministrat në Londër, fokus rritja e investimeve në rajon

supermarketet-800x445

Qytetarët blejnë vetëm produktet e nevojshme dhe kanë frikë nga një rritje e re çmimi

kontabilitet menaxher biznes

Do te rritet çmimi i shërbimeve për kontabilitet në Maqedoninë e Veriut

Anita-Angelovska-Bezhoska-MMF-750x430-1-696x399-1

Angellovska-Bezhoska: Trendet e inflacionit janë pozitive, por duhet kujdes

auto_prishtina-3-1-1-600x3601627103516-1

Katari e sheh Kosovën si një vend premtues për investime, Kurti takon ambasadorin jorezident, Al Dosari

Plazh greqi hanioti

Pushimet në Greqi sivjet shtrenjtohen për 20-30%

INFO

NA NDIQ