Gianni de Biasi: Jam 51% shqiptar dhe 49% Italian, ja cilën skuadër do të mbështesë ditën e shtunë

Picture of INA
INA

14/06/2024

Mbrëmjen e djeshme, ish-trajneri i Ekipit Kombëtar të Shqipërisë, Gianni de Biasi, ishte i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, për të komentuar ecurinë e Shqipërisë deri në finalet e ‘EURO 2024”.

Ai u shpreh se ndryshe nga skuadra e vitit 2016 kur drejtonte ai, ka një element të mirë që luajnë me ekip është një skuadër që është rritur shumë, por është edhe në meritën e Federatës Shqiptare që ka bërë me ekipin kombëtar.

I pyetur për ndeshjen e ditës së shtunës mes Shqipërisë dhe Italisë dhe se për cilën do të bënte tifo, Gianni de Biasi, u shpreh se ishte 51% shqiptar dhe 49% italian.

“Shqipëria ka një mundësi të artë sepse është rritur në aspektin teknik dhe është mjaft e fortë.

Që në momentin ku u hodh shorti e kishin disa shtete të forta, ja kisha thënë edhe presidentit Duka, që kan shanse për të arritur favore.

Ndryshe nga skuadra e vitit 2016, ka një element të mirë që luajnë me ekip është një skuadër që është rritur shumë, por është edhe në meritën e Federatës Shqiptare që ka bërë me ekipin kombëtar.

Sot ekipi i Silvinjos teknikisht që është më i fortë se janë disa lojtarë që luajnë në liga të forta, teknikisht është skuadër më e fortë, sepse janë 7 lojtarë që luajën në Serinë A, në Bundesligë, në Spanjë, etj. Pra në anën teknike janë më të fortë, por në anën karakteriale dhe të pozicionimit në fushë këtë nuk jam në gjendje ta them tani”.

I pyetur për ndeshjen e ditës së shtunës mes Shqipërisë dhe Italisë dhe se për cilën do të bënte tifo, Gianni de Biasi u shpreh:

“Me Shqipërinë tonë. Nuk kam asnjë flamur italian, kam vetëm simbole shqiptare. Zemra më thotë Shqipëri sepse aty jam ndier mirë, jam gjetur në një mjedis fantastik. Por kam kombësi shqiptare. Por për të qenë i sinqertë, jam 51% shqiptar dhe 49% italian”.

TË FUNDIT
9 orë
UEFA/ Goli i Lamine Yamal kundër Francës, më i bukuri i Euro 2024, Shaqiri i treti
9 orë
Bayern Munich, Dani Olmo plani B për sulmin: klauzola skadon për katër ditë…
9 orë
Bellingham pas finales së humbur: Kërkojmë falje, jam i bindur që një ditë do e fitojmë atë trofe
9 orë
Roma pranë dy goditjeve të mëdha në sulm
9 orë
Ten Hag me vetëbesim të madh: Mund ta mposhtim secilën skuadër

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mbappe: Kam fjetur shumë vite duke ëndërruar për Real Madridin dhe tani… është realitet
10 orë
Nations League/ Dalin në shitje biletat për ndeshjen e 10 shtatorit, Shqipëri-Gjeorgji
9 orë
Ten Hag me vetëbesim të madh: Mund ta mposhtim secilën skuadër
9 orë
Roma pranë dy goditjeve të mëdha në sulm
9 orë
Bellingham pas finales së humbur: Kërkojmë falje, jam i bindur që një ditë do e fitojmë atë trofe

LEXO MË SHUMË

lamine yamal

UEFA/ Goli i Lamine Yamal kundër Francës, më i bukuri i Euro 2024, Shaqiri i treti

dani olmo

Bayern Munich, Dani Olmo plani B për sulmin: klauzola skadon për katër ditë…

belingam anglia

Bellingham pas finales së humbur: Kërkojmë falje, jam i bindur që një ditë do e fitojmë atë trofe

Roma-1

Roma pranë dy goditjeve të mëdha në sulm

ten hag manchester united

Ten Hag me vetëbesim të madh: Mund ta mposhtim secilën skuadër

kombetarja-kuq-e-zi

Nations League/ Dalin në shitje biletat për ndeshjen e 10 shtatorit, Shqipëri-Gjeorgji

Mbappe

Mbappe: Kam fjetur shumë vite duke ëndërruar për Real Madridin dhe tani… është realitet

southgate

Gareth Southgate nuk do të jetë trajner i Anglisë, jep dorëheqjen

mbape real

Mbappe sot do të prezantohet si futbollist i Real Madridit

INFO

NA NDIQ